Górna Galilea

Górna Galilea w Izraelu

Region ten jest rozciągnięty od Doliny Bet HaKarem na południu do granicy z Libanem na północy, a jej wschodnią granicą jest Morze Galilejskie i Wzgórza Golan. Izraelskie Towarzystwo Ochrony Przyrody przygotowało w Galilei liczne szlaki do pieszych wędrówek. Najpopularniejszy odcinek wiedzie od Dan na północy aż do Cezarei na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Kto chce może odbyć wędrówkę z góry Meron przez doliny rzeki Meron i Amud aż do brzegu Jeziora Galilejskiego. Wszystkie szlaki opisane są w językach: angielskim, arabskim i hebrajskim. W Górnej Galilei są piękne lasy, które porastają tutejsze góry. Zostały one w większości posadzone podczas wielkiej akcji zalesiania w latach 50-tych XX wieku. Lasy te są cały czas pielęgnowane i chronione.

Na jednym ze wzgórz stoi zamek Montfort. Został on wzniesiony w XII wieku przez Krzyżowców i znajduje się na wzniesieniu położonym o mniej więcej 14 kilometrów od miasta Nahariyya (leży na wybrzeżu Morza Śródziemnego). Obecnie jest tam przeprowadzany jest tam remont, ale teraz można oglądać wały obronne i mury starej twierdzy. Na tym terenie został założony Park Narodowy Goren.

Niemalże w samym centrum tej krainy położone jest miasto Ma alot – Tarshiha, które jest nazywane „Szwajcarią Galilei”.  Na południowy zachód od tego miasta położony jest Park Narodowy Yehiam, utworzony przy kibucu o tej samej nazwie. Gdy kibuc prowadził swoje spokojne życie w 1946 roku, jego mieszkańcy żyli w obrębie murów starej twierdzy Yehiam, którą wznieśli Krzyżowcy. Potężne mury chroniły ich przed arabskimi atakami podczas wojny żydowsko-arabskiej w 1948 roku. Te umocnienia są zachowane i możne je oglądać. Nikt nie wie dokładnie, kiedy została wzniesiona ta twierdza. Wiadomo, że w 1265 roku zdobył ją sułtan Baybars, po czym zburzył wszystkie fortyfikacje i umocnienia. Większość budynków, które obecnie możemy zwiedzać i oglądać pochodzi z czasów znacznie późniejszych –  szejka Zahir al-Amr, który panował w Galilei około 1760 roku. Odbudował on mury obronne, wzniósł wieże i wykopał fosę. Ze szczytu twierdzy można podziwiać panoramę zachodniej Galilei.

Turyści odwiedzający park są zapraszani do obejrzenia filmu, który prezentuje historię kibucu Yehiam i to jaką rolę odegrał w wojnie o niepodległość w 1948 roku. Od czasu do czasu odbywają się tutaj festiwale i inne imprezy kulturalne. W pobliskim zagajniku urządzono bardzo miłe miejsce na pikniki. Z pewnością będąc w Izraelu powinniśmy chociaż trochę czasu poświęcić na zwiedzenie tych wspaniałych okolic, i na podziwianie niesamowitych widoków.