Masyw Góry Hermon – najwyższy szczyt Izraela

Masyw Góry HermonGóra Hermon ma 2224 metry  nad poziomem morza, i jest najwyższym szczytem Izraela. Jest jedną z gór wchodzących w skład górskiego pasma Antylibanu.  Przebiega ono prze Syrię, Liban i właśnie Izrael. Góra ta jest terytorium granicznym właśnie tych trzech krajów. Jednak dostępu do granicy Libanu i Syrii chronią międzynarodowe wojska Organizacji Narodów Zjednoczonych. Cały Hermon składa się z trzech szczytów, o niemal tej samej wysokości. Jest on najzimniejszym terenem w całym Izraelu  (oczywiście ze względu na swoją wysokość).

W pobliżu szczytu wybudowano bardzo nowoczesny ośrodek sportów zimowych, a przy nim centrum logistyczne Newe Ativ. Z każdym rokiem przyciąga coraz większą liczbę turystów. Nie bez znaczenia jest też fakt, że tak naprawdę ten ośrodek jest jedynym tego typu w Izraelu. Na całym masywie jest bardzo duża ilość opadów biorąc pod uwagę, że leży on w raczej suchej części Bliskiego Wschodu. Warstwy topniejącego śniegu spływają do podnóża gór, i tam przemieniają się w różnej wielkości potoki, które zasilają rzekę Jordan. Dzięki dużej ilości wody i sprzyjającym temperaturom wzgórza są porośnięte przez dobrze rozwiniętą roślinność. Najlepiej w tych warunkach radzą sobie sosny, topole i dęby. W okolicy od tej góry znajduje się wiele ruin, różnych zamków, które warte są z całą pewnością uwagi. W jednym z bardzo słabo dostępnych górskich miejsc Krzyżowcy w 1288 roku wznieśli zamek Nimord. Gdy zdobył go sułtan Baybars, został on jeszcze bardziej rozbudowany, a jego mury wzmocnione. Dzięki temu jest to najlepiej zachowany zamek Krzyżowców w całym Izraelu. Z twierdzy rozciąga się piękny widok na całą Dolinę Hula, która rozciąga się, aż do Morza Galilejskiego, a także na wznoszącą się na północy górę Hermon. .  Na zboczu wzgórza wznosi się przykryta białą kopułą świątynia druzyjska Weli el-Hader, która powstała  ku czci proroka Eliasza. Cała okolica jest pięknie zalesiona. W parku znajdują się liczne gniazda sępa.

Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w całej Górnej Galilei jest wspaniały Park Narodowy Hermon (Banyas). Jest  chyba najpiękniejszym Parkiem Narodowym i to chyba nie tylko w północnej Galilei. Wiejska spokojna okolica, stoki górskie porośnięte pięknymi lasami, chłodne górskie potoki, jaskinie, groty i ruiny starożytnych budowli, to wszystko stanowi o atrakcyjności parku. To właśnie tutaj znajdują się źródła Jordanu. Największą tutejszą atrakcją jest wspaniały wodospad Banyas. Szlak turystyczny pozwala podziwiać piękno wspaniałego kanionu, który został wyżłobiony przez strumień Banyas.