Tel – Awiw – nieoficjalna stolica Izraela

Tel – Awiw w Izraelu

Tel – Awiw położony jest na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym w zespole miejskim Gusz Dan. Oficjalną stolicą Izraela jest Jerozolima, jednak ONZ jej nie uznaje jako najważniejszego miasta w tym kraju. Dlatego właśnie większość ambasad mieści się właśnie w Tel – Awiwie. Miasto to jest drugim co do wielkości miastem w kraju, a także jednym z największych centrów technologicznych w kraju. Tel – Awiw powstał na północ od historycznego portu morskiego Jaffy na nadmorskich wydmach i stosunkowo mało żyznych glebach.

W Tel – Awiwie panuje klimat śródziemnomorski charakteryzujący się ciepłymi i wilgotnymi  porami letnimi, a także chłodnymi i deszczowymi zimami. Wiosna tu rozpoczyna się w marcu, ale lato już w połowie maja. Średnia temperatura latem to 28 stopni Celsjusza, a zimą 12 stopni. Śnieg zdarza się tam bardzo rzadko, ale czasem temperatura spada do zaledwie 5 stopni. Deszcz pada najczęściej między październikiem, a marcem, a roczne jego opady to około 530 milimetrów.

Historia miasta zaczyna się od 1880 roku, kiedy to do portowego miasta Jaffa zaczęli przybywać żydowscy imigranci z Europy. Chcieli oni osiedlić się w Izraelu i zająć się uprawą roli. W ten sposób powstała miejscowość Neve Tzedek, którego powstanie jest uznawane za początek obecnego Tel – Awiwu. W 1906 roku grupa imigrantów postanowiła założyć nową podmiejską dzielnicę na peryferiach Jaffy. W tym celu wykupiono 5 ha wydm pod miastem i powstała nowa dzielnica mieszkaniowa Ahuzat Bayit. Do 1909 roku założono główne ulice, położono sieć wodociągową i pobudowano kolejne 66 domów. Zaczęto także budowę nowego Liceum hebrajskiego. Dnia 21.października 1910 roku oficjalnie przyjęto nazwę Tel – Awiw. Nowa miejscowość bardzo szybko się rozrastała i w 1914 roku Tel – Awiw zajmował już powierzchnię ponad 100 ha. Rozwój miasta został przerwany w 1917 roku, gdy władze tureckie wydaliły Żydów z Jaffy. Zaczęły wybuchać spory między Żydami, a Arabami, które próbowały zatrzymać władze brytyjskie. Napięta sytuacja sprawiła, że większość Żydów z Jaffy przeniosła się do Tel Awiwu, a miasto, które w 1920 roku liczyło zaledwie 2 tysiące mieszkańców, w 1925 roku miało już ich około 34 tysięcy.

Bardzo ważną datą dla tego miasta był 14 maja 1948 roku, bowiem właśnie w tym mieście oficjalnie ogłoszono Deklarację Niepodległości Państwa Izraela i od tego momentu przez osiem miesięcy miasto było oficjalną stolicą Izraela. Kiedy w 1980 roku ogłoszono, że stolica kraju będzie Jerozolima, większość placówek dyplomatycznych pozostała w Tel – Awiwie.