Jamajka – podstawowe informacje

Jamajka zabytkiJamajka jest wyspą należącą do Ameryki Środkowej, a konkretnie do archipelagu Wielkie Antyle na morzu Karaibskim. Jej stolicą jest Kingston. W znacznej mierze jest to obszar górzysty, gdzie na wschodzie znajdują się Góry Błękitne z najwyższym szczytem zwanym Blue Mountain. Z kolei dwie trzecie kraju to płaskowyż, którego średnia wysokość wynosi 500 metrów n. p. m. Na zachodzie możemy spotkać liczne formy krasowe, z kolei na wybrzeżach rozciągają się tereny nizinne. Na Jamajce można także spotkać liczne gorące źródła. Panuje tu klimat równikowy, wybitnie gorący. W czasie jesieni należy strzec się licznych cyklonów. Znajduje się tutaj zarówno las równikowy, jak i sawanny oraz pastwiska, które w dużej mierze są działalnością człowieka. Można także spotkać tu lasy namorzynowe.

Rdzenną ludność wyspy stanowili Arawakowie, jednak prawie całkowicie zostali wyniszczeni min. przez kolonizatorów. Na początku XVI wieku zaczęli tu docierać Hiszpanie i zapełniać całe terytorium. Sprowadzili potem pierwszych afrykańskich niewolników. Później władzę zaczęli przejmować Francuzi. Następnie zdobyli je Anglicy, którzy stworzyli z Jamajki dochodową posiadłość min. dzięki plantacjom trzciny cukrowej. Kiedy zniesiono niewolnictwo zaczęły one upadać, gdyż brakowało rąk do pracy. Zatem zaczęto na szeroką skalę wprowadzać uprawę bananów. W pierwszej połowie XX wieku całą wyspę dopadł duży kryzys. Natomiast od drugiej połowy XX wieku Jamajka stała się niezależnym krajem. Dziś nadzieja pokładana jest w przemyśle wydobywczym oraz turystyce. Warto zatem poznać tutejszą kulturę, która z początku przejęła wzory hiszpańskie, potem angielskie z małą pomocą kultury afrykańskiej. Szczególnie widać to w muzyce za pośrednictwem reggae, która jest połączeniem dawnej muzyki jamajskiej z rytmami Afryki. Po części miał na nią wpływ także blues. Muzyka ta jest związana szczególnie z ruchem religijnym i politycznym, czyli rastafarianizmem, w którym uznawano Etiopię za duchową ojczyznę ludności czarnej.

Kultura to jednak nie wszystko, co ma nam do zaoferowania wyspa Jamajka. Największą atrakcją niewątpliwie jest tu klimat, który powoduje, że życie staje się piękniejsze. Warto skorzystać także z piaszczystych plaż oraz ciepłych wód morza Karaibskiego. Można również wybrać się do jednej z jaskiń, w której znajdują się ciekawe formy naciekowe w postaci stalaktytów i stalagmitów. Głównym ośrodkiem turystycznym, do którego przyjeżdża największa liczba osób to Montego Bay. Turystyka jest bardzo ważna w danym kraju. Jest możliwa się tylko dzięki walorom przyrody, ale także dobrze rozwiniętej sieci dróg, dzięki którym na wyspie można swobodnie się poruszać, ale także sieci eleganckich hoteli, które mają dobrze utrzymane korty oraz baseny. Nad płaskowyżami wznoszą się tu góry fałdowe, które są przedłużeniem gór Ameryki Środkowej. Wiele pięknych walorów Jamajki opisanych zostało w licznych piosenkach, które powstały przez wykonawców po odbytej tu podróży. Wiele osób zakochało się w tych miejscach i chcą tu często powracać.