Sana – stolica Jemenu

miasto sanaStolica Jemenu – Sana, według arabskiej tradycji jest najstarszym miastem świata. Niektórzy wierzą, że zostało ono założone przez syna Noego – Sema, tuż po opadnięciu wód potopu. Co może nie odbiegać bardzo od prawdy, gdyż podczas najnowszych badań na terenie miasta odnaleziono dowody na funkcjonowanie tu wysoko rozwiniętych kultur pochodzących z około 1200 lat p.n.e. Miasto zostało stolicą Jemenu stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1918 roku i jest dziś obowiązkowym punktem w planie każdego turysty przyjeżdżającego do Jemenu.
Wizerunek Sany w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat uległ znacznej zmianie. Począwszy od 1965 roku regularnie, co mniej więcej cztery lata podwaja się liczba jego mieszkańców. Także samo miasto wciąż się rozrasta, wchłaniając pod zabudowę kolejne tereny rolnicze. Dziś w obszarze dawnych murów miasta mieszka zaledwie 20 procent mieszkańców stolicy.
W1984 roku UNESCO postanowiło objąć Sanę programem ratowania miasta. Akcja ta trwała pięć lat i kosztowała ponad 223,5 miliona dolarów, a do końca lat dziewięćdziesiątych termin Miasto wyróżnia się szczególnie swoim wyjątkowym obszarem medyny, który jest uważany za jedną z największych całkowicie zachowanych tego typu dzielnic w arabskim świecie. Jest ona tak ogromna, że można przemierzać jej zakamarki przez wiele i za każdym razem znaleźć nowe interesujące miejsce.
Największym walorem stolicy Jemenu jest jej budownictwo. Jest one niespotykane nigdzie indziej, nawet w innych miastach tego kraju. Nad Saną górują wysmukłe, pięciom- lub sześciopiętrowe budynki, które, mimo iż funkcjonują w roli domów mieszkalnych, przypominają bardziej wieże. Dolne piętra tych budowli zostały zbudowane z ciemnej, bazaltowej skały, a wyższe z suszonej na słońcu glinianej cegły. Charakterystyczne są także ich zdobienia, fryzy i misterne ornamenty, którymi poryto ściany oraz okna takhrim wykonane z wielobarwnych szybek.
Obecnie Jemen jest wciąż mało poznanym krajem, co jest skutkiem jego długotrwałej izolacji. Warto jednak go poznać, a szczególnie jego stolicę Sanę, która jest kwintesencją świata arabskiego. Spacer jej uliczkami może dostarczyć wielu niezwykłych wrażeń, jakie daje zatopienie się w wielowiekową atmosferę tego fascynującego i egzotycznego miasta.