Sokotra – najpopularniejsza wyspa Jemenu

wyspa SokotraSokotra to archipelag czterech wysp i wysepek, który formalnie jest częścią Jemenu. Zlokalizowany na oceanie Indyjskim, 350 kilometrów od Półwyspu Arabskiego, nieopodal Rogu Afryki. Od około dekady stanowi rezerwat biosfery i od pięciu lat jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.
Sokotra to również nazwa głównej i największej wyspy archipelagu. Ma ona 3625 km kwadratowych, co oznacza, że jest drugą po Madagaskarze wyspą Afryki pod względem wielkości. Poza Sokotrą w skład archipelagu wchodzą jeszcze wyspy Abd al-Kuri i Samha oraz Darsa, przy czym tylko dwie pierwsze są zamieszkane. Wokół tych czterech wysp są jeszcze rozmieszczone mniejsze wysepki, w zasadzie skały wystające ponad powierzchnię i całkowicie nienadające się do zamieszkania.
Sokotra leży w strefie klimatów półpustynnych ze średnimi sumami opadów. Krajobraz wszystkich wysepek jest górzysty, z rzadka jedynie wyżynny.
Naturalne ekosystemy Sokotry zostały praktycznie w całości zajęte przez uprawę palmy daktylowej oraz hodowlę bydła. Wokół wysp rozwija się też rybołówstwo. Turyści na archipelag nie zaglądają szczególnie często. Jest on jednak przyrodniczo cenny. Głównie zresztą jest to zasługą nie czterech największych wysp, ale tych mniejszych skał, które stanowią miejsce zakładania kolonii lub odpoczynku dla niektórych ptaków (prawie 200 gatunków zostało opisanych na którejkolwiek z wysp i wysepek archipelagu). Jest to też jeden z modeli teoretycznych wykorzystywanych przy badaniach dotyczących geografii i ekologii wysp, stąd o Sokotrze pisze się w podręcznikach dla biologów, a nie w przewodnikach dla turystów.
Po raz pierwszy wyspę Sokotra opisali starożytni Grecy, jednak wtedy prawdopodobnie była ona całkowicie niezamieszkana. Cenny przyrodniczo jest właśnie region dookoła wysp: 250 gatunków koralowców budujących rafy, 730 gatunków ryb pelagicznych, 300 gatunków krabów, homarów i krewetek.
Jako rezerwat biosfery, Sokotra może liczyć na pomoc finansową w ratowaniu i utrzymaniu przyrody, jednak stosunki geopolityczne i ekonomiczne sprawiają, że w praktyce rozwiązanie to dość trudno wprowadzić i przyroda Sokotry powoli degeneruje.