Alberta

Alberta w kanadzie Alberta to niezwykły rejon w Kanadzie, chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Jego główne atrakcje to między innymi:

Centrum ptaków drapieżnych
Goście z całego świata określają Centrum Ptaków Drapieżnych w Południowej Albercie jako atrakcję, którą trzeba zobaczyć. Miejsce to jest rezerwatem chroniącym i prezentującym jastrzębie, sokoły, orły i sowy Alberty oraz całego świata. Centrum daje zwiedzającym możliwość bezpośredniego obcowania z dzikimi ptakami, jakie można spotkać na preriach Alberty. Wyobraź sobie stanie na długość ramienia od majestatycznie złotego orła lub zdjęcie na którym trzymasz żywą, ogromną rogatą sowę. Największą atrakcją ośrodka są pokazy orłów i sokołów. Ptaki są uwalniane z klatek, latają swobodnie i pikują centymetry nad głowami widzów, którym w takich momentach odbiera dech w piersiach.
Góry Skaliste
Wspaniałość Gór Skalistych ciężko opisać. Można rozmawiać o nich tysiące razy a one zawsze będą wyglądały inaczej niż wcześniej, ale zawsze spektakularnie. Góry Skaliste to całoroczna atrakcja, bez względu o jakiej porze roku przyjeżdżasz możesz być pewien że spędziz tu wspaniale czas. W Górach Skalistych są dwa główne rejony wypoczynkowe. Znany na całym świecie Banff mieści się w parku narodowym Banff. Jednakowo sławny, lecz trochę mniej popularny (a przez to cichszy i spokojniejszy) jest rejon Jasper usytuowany w parku narodowym Jasper. Część ludzi woli zatrzymać się z dala od głównego centrum rejonu. Miasto Canmore, tuż za granicami Parku Narodowego Banff, jest również dobrą bazą do podróży do Banff Rockies.  Miasto Histon, dobry punkt wypadowy do Parku Narodowego Jasper leży tuż za jego granicą.

W Górach Skalistych słońce świeci przez cały rok. W zimie pogoda jest mroźna, lecz zazwyczaj z błękitnym niebem. Należy się ubrać jak gdyby jechało się na narty do jakiegoś kurortu, należy jednak pamiętać aby wziąć ze sobą krem z filtrem. Lata zwykle są ciepłe w ciągu dnia, ale ochładza się na wieczór i czasem może spaść deszcz więc należy wziąć ciepłe ubrania. Wiosna jest świetnym okresem na wycieczkę, z łąkami pełnymi świeżych, niedawno rozkwitłych roślin. Choć zazwyczaj ciepła należy wziąć ze sobą sweter i płaszcz przeciwdeszczowy. Tuż po deszczu znów świeci słońce, powietrze jest odświeżająco rześkie a kolory są niewiarygodne.
Hotele
W Górach Skalistych w Albercie są trzy sławne na całym świecie hotele. Jednym z nich jest Banff Springs Hotel, wyglądający jak zamek. Pełen atmosfery i ze staroświeckim urokiem Banff Spring jest ośrodkiem ze wszelkimi udogodnieniami, wartym odwiedzenia nawet jeśli nie stać Cię, aby w nim spędzić noc.

Nad brzegiem jeziora Louise stoi spektakularny hotel Chateau Lake Louise. Oszałamiające umiejscowienie budynku, idzie w parze z jakością i otoczeniem hotelu.

Trzecim z hoteli jest The Jasper Park Lodge. Składa się z prostych, ale eleganckich kabin otaczających budynek. Hotel ten ma wszystko, od wyciągu narciarskiego i stoku, aż do światowej klasy pola golfowego, które jest miejscem spotkań wielu gwiazd Hollywood.
Pobyt w którym kolwiek z tych hoteli, pozostawi w Twojej pamięci niezapomniane wrażenia.

Turystyka piesza

Najbardziej znane tereny, oferujące też najlepszą bazę turystyczną leżą w parkach narodowych w Górach Skalistych – w Albercie i Kolumbii Brytyjskiej. Tysiące kilometrów dobrze utrzymanych, chętnie uczęszczanych szlaków, pokrywają siecią cztery tzw. „wielkie parki” – Banff, Jasper, Yoho i Kootenay, a także mniejsze enklawy nad jeziorami Glacier, Revelstoke i Waterton. Przed turystami stają tu niemal nieograniczone możliwości.

We wszystkich parkach narodowych i wielu regionalnych są dobrze oznakowane i znakomicie poprowadzone szlaki turystyczne. Trasy w parkach są zazwyczaj wystarczająco oznakowane i w przypadku wycieczek kilkugodzinnych lub jednodniowych nie ma potrzeby kupowania szczegółowych map.

Jeżeli ktoś chce się zapuścić w bardziej dzikie tereny, powinien kupić odpowiednią mapę Canadian Topographical Series w skali 1:50 000 lub 1:250 000. Trzeba jednak zaznaczyć, że np. w jednym Parku Narodowym Banff jest ponad 1500 km ścieżek, więc to zaledwie zapowiedź tego, co czeka turystę. Pracownicy parku mogą polecić różne ciekawe trasy, na rynku są też dostępne przewodniki po szlakach turystycznych najbardziej popularnych regionów.

Wyruszając w góry lub trudny teren, należy pamiętać o odpowiednim ekwipunku: właściwym obuwiu, kurtce przeciwdeszczowej i ciepłym swetrze. Trzeba się też przygotować na nagłe zmiany pogody i problemy zdrowotne, jakie się mogą przytrafić w terenie. Odpowiednią odzież można bez problemów kupić prawie w każdym mieście.

Wędkarstwo

Alberta to raj dla wędkarzy. Znakomite łowiska są niemal wszędzie – w niezliczonych jeziorach, rzekach. Niemal w każdym miasteczku jest sklep wędkarski, a w pobliżu większości łowisk funkcjonują firmy wynajmujące łodzie i organizujące wyprawy. Prowincja wydaje informatory o łowiskach i gatunkach poławianych ryb.

W poszczególnych prowincjach obowiązują różne przepisy. Na pierwszy rzut oka wydają się skomplikowane, jednak zazwyczaj w przypadku obcokrajowców sprowadzają się do konieczności posiadania pozwolenia – jednego na połów w wodach słodkich, drugiego na połowy morskie.
Można je nabyć na miejscu w większości sklepów wędkarskich i sportowych za ok. 30 C$ (ważne przez rok). Niektóre prowincje wydają także pozwolenia krótkoterminowe (na 1 lub 6 dni). W niektórych miejscach trzeba wykupić licencję na połów konkretnego gatunku, a w parkach narodowych – dodatkowe zezwolenie.

W przypadku poszczególnych gatunków mogą obowiązywać ograniczenia ilościowe lub okresy ochronne. Z wszystkimi aktualnymi przepisami warto się zapoznać w sklepach wędkarskich i biurach informacji turystycznej.