Anguilla

AnguillaAnguilla to niewielka wyspa znajdująca się na morzu Karaibskim w archipelagu Małych Antyli. To terytorium, które wciąż należy do Wielkiej Brytanii jako jej kolonia. Jest to jeden z rajów Ameryki Środkowej, który przyciąga tropikalnym klimatem i nizinnym położeniem. Całe państwo jednak składa się z wyspy głównej oraz mniejszych wysp, o których często się zapomina. Należą do nich Srub Island, Dog Island i Sombrero, które liczą sobie zaledwie po kilka metrów kwadratowych. Anguilla charakteryzuje się skomplikowaną linią brzegowa, co oznacza, że ma wiele zatok oraz półwyspów, co dodatkowo dodaje jej atrakcyjności. Jednak w wielu miejscach brzegi pozbawione są plaż, gdzie znajdują się wyłącznie kamienie. Powstała ona w wyniku wypiętrzania się wulkanicznego, jak wiele wysp wokół niej.

Obecnie o archipelagu Anguilla mówi się, że panuje tak błogi spokój i radość, z czego mieszkańcy są bardzo dumni. Choć zdarzały się większe lub mniejsze zrywy narodowe przeciwko Wielkiej Brytanii, która jest jej kolonizatorem. Jeden z większych sprawił, że mieszkańcy do dziś się tym szczycą, choć nadal nie są niezależni. Wyspa jest całkowicie wyznawcą chrześcijaństwa, a na wyspie można spotkać liczne kościoły, które dorównują ilością liczbie plaż, co jest świetnym wynikiem. Jedną z ciekawostek jakie można tu spotkać są min. liczne jaskinie, w których można znaleźć przejawy dawnej kultury w postaci malunków na ścianach, z których niektóre są wyryte w skale. Jedną z nich jest bardzo imponująca grota Big Springs. Warto także zajrzeć do muzeum Heritage Collection, która posiada eksponaty pokazująca, jaka była kultura pierwotna wyspy. Z kolei dzisiejszą kulturę można podziwiać dzięki fotografiom, rzeźbom i malarstwu. Istnieje także wiele prywatnych pracowni malarstwa, a niektóre z nich są otwarte dla turystów. W wielu z nich warto zobaczyć także lokalne rękodzieło, do którego należy min, wyrób biżuterii, przedmioty ze szkła robione ręcznie. Z zabytków koniecznie należy zobaczyć Wallblake House, który jest gospodarską zabudową pochodzącą z wieku XVIII, należą do niej także plantacja. Inną zabytkową budowlą jest wytwórnia soli, która jest jeszcze bardziej atrakcyjna ze względu na okoliczne stawy.

Każdy turysta nie zawiedzie się na pewno tym miejscem ze względu na piękne piaszczyste plaże, czyste morze i gorące powietrze. Jest to bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz restauracyjna. Jeśli ktoś wyjedzie tam w maju, to będzie miał okazję zobaczyć jak wygląda dzień poświęcony wyspie. Z kolei w sierpniu odbywa się tu letni festiwal, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kraju. To cały tydzień licznych imprez tanecznych, muzycznych, kulturalnych, które upamiętnia wyzwolenie niewolników pochodzących z Afryki na wyspie. Listopad to czas na festiwal jazzowy, na którym występują liczne osobistości. Wszystko to sprawia, że wyspa ta jest bardzo ciekawa i oryginalna dla turystów. Jedne z nich zadziwiają zabudową, inne zaś kulturą jak Anguilla. Warto tu przyjechać chociaż raz i trochę odpocząć.