Bonaire – nieodkryta wyspa na Karaibach

BonaireBonaire jest jedną z zapomnianych przez turystów wysp min. ze względu na małą reklamę turystyczną. Jednak wiele osób tu przybywa, gdyż lubią takie tajemnicze miejsca. Jest to bardzo ciekawa wyspa, wiążąca się z dość burzliwą historią i ciekawą kulturą.

Bonaire  to wyspa znajdująca się w Ameryce Środkowej, na morzu Karaibskim, na północ od Wenezueli. Jest ona głównie nizinna, a jej klimat ze względu na położenie oraz wiatry jest dość chłodny. Powstała w wyniku wybuchu wulkanicznego oraz osadzającego się na brzegach kamienia i piachu. Jej wybrzeża to głównie klify, choć można tu także spotkać piękne piaszczyste plaże. Niestety ze względu na położenie oraz oblewające wody terytorium państwa nawiedzają często liczne huragany. Nie jest to jednak niezależne państwo, lecz należące do Holandii, jednak od 2010 roku zyskało miano gminy zamorskiej dla państwa europejskiego.

Ciekawostką jest to, że Bonaire należy do jednej z niewielu wysp, na której świetnie rozwinęły się liczne sporty wodne min. surfing i kitesurfing. Co roku odbywają się tu zawodu z windsurfingu freestyle niedaleko wyspy Sorbon. Znajdują się tu liczne kluby golfowe, również dla turystów, gdzie można spróbować tego niezwykle interesującego sportu. Jest to także kraina dla nurków. Dzięki rafom krajowym podwodny świat jest niezwykle czysty i bajeczny, dzięki czemu ta dziedzina miał okazję się rozwinąć. Należy jednak pamiętać, że większość podwodnych stworzeń została objęta ochroną. Dla większości z nas ważniejsze będą jednak plaże, na których będziemy chcieli wylegiwać się tu i korzystać ze słońca niemalże cały dzień. Ciekawostką na wyspie Bonaire, która liczy sobie około trzystu tysięcy kilometrów kwadratowych jest Park Naturalny, na którego obszarze mieszka prawie 200 tysięcy gatunków ptaków. Do atrakcji przyrodniczych można także zaliczyć jezioro Goto, które należy do jednych z nielicznych na naszej kuli ziemskiej jezior słonowodnych. Ludzie często przyjeżdżają także na Klein Bonaire, która jest bezludną wyspą, gdzie nie brakuje malowniczych plaż, ciekawych jaskiń oraz raf koralowych. Jest to także miejsce schronienia dla wielu gatunków żółwi.

Turyści nie powinni jednak zapominać o praktycznych rzeczach, potrzebnych do bezpiecznego i spokojnego wypoczynku. Dla tych, którzy wyjeżdżają na dłużej niż 90 dni potrzebna jest koniecznie wiza, zatem przy wjeździe na wyspę najczęściej należy ukazywać bilet, który ma stanowić dowód naszego powrotu. Językiem urzędowym jest tu holenderski, z kolei walutą dolar amerykański. Czas jest tam cofnięty od naszego o 8 godzin, przez co ciężko będzie nam się przestawić na inny tryb. Na wyspie na pewno nie będziemy mieli okazji poruszać się koleją, a wędkarstwo u wybrzeży jest zabronione. Dla wielu z nas Bonaire to wyspa marzeń, gdzie każdy z nas jest w stanie odnaleźć błogi spokój. Istnieje wiele możliwość na bierną jak i czynną rozrywkę dostępną dla ludzi o każdej grupy wiekowej. Dlatego warto tu spędzić choć jedne wakacje swojego życia i odpocząć od codzienności.