Gujana – podstawowe informacje

Gujana zabytkiJednym z krajów Ameryku Południowej jest Gujana, która należy do bardzo charakterystycznych pod względem turystycznych obszarów na świecie. Dodatkowym jej atutem jest położenie bezpośrednio nad oceanem Atlantyckim. Na północy oraz na wschodzie kraju rozciągają się niziny, częściowo są to obszary bagienne. Z kolei na zachodzie i południu znajduje się wyżyna Gujańska, z pasmem górskim, w którym najwyższym szczytem jest Roraima licząca sobie ponad 2700 metrów n. p. m. Na północy panuje klimat równikowy wilgotny, z kolei na południu podrównikowy, również wilgotny. Szatę roślinną zapełniają głównie lasy równikowe, składające się z drzew o bardzo twardych konarach.
Historia Gujany jest dość burzliwa, gdzie na początku tereny te były zamieszkiwane przez plemion Arawaków i Karaibów. W późniejszym okresie przybyli tutaj Hiszpanie, którzy skolonizowali dany teren, chcąc sprawdzić tajemnicę Eldorado. Jednak pierwszymi osadnikami byli Holendrzy. Zaczęli zakładać plantacje trzciny cukrowej oraz kawy. W późniejszym okresie zaczęto sprowadzać specjalnie do pracy murzyńskich niewolników. W wieku XIX stały się własnością Wielkiej Brytanii. Później część terytoriów została oddana Holendrom. Później niewolnictwo zostało zniesione. Od roku 1970 Gujana stała się republiką o pełnej niezależności, jednak na nowo musiała odnowić swoją gospodarkę. W związku z przybywaniem licznych licznych grup społecznych do Gujany możemy mówić przemieszaniu kulturowym. Ważną rolę odgrywało tutaj rzemiosło artystyczne, czego dowodem są liczne zabytki z okresu Indiańskiego. Istotne jest także tkactwo, wybór przedmiotów codziennego użytku, ale także biżuterii. Motywy zdobnicze, które są typowe dla Indian połączone wraz z motywami Azjatyckimi i Afrykańskimi. Podobnie działo się z muzyce, gdzie rytmiczne motywy etnicznych grup połączone zostały z typową muzyką ludów Karaibskich, co dało niesamowite efekty.
Najwięcej atrakcji zabytkowych spotkamy w stolicy kraju czyli Georgetown. Warto zobaczyć tu min. muzeum ze zbiorami sztuki z danego terenu oraz ogród botaniczny, który zachwyca wielością gatunków roślin. Znajdują się tu rośliny z całej Ameryki Południowej. Zlokalizowano tu ponadto wiele ośrodków turystycznych, które co roku są zapełnione przez przybyłych z całego świata. Oferują one gościom ciszę, spokój oraz czyste powietrze i wszelkiego rodzaju udogodnienia. Gujana jest jedną z najmniej zaludnionych krajów całej Ameryki Południowej, dlatego nie będziemy mieli styczności z tłumami, nie wliczając w to okresu wakacyjnego. Najczęściej ludzie skupiają się na ciepłych, piaszczystych plażach i możliwości skorzystania z kąpieli w oceanie Atlantyckim. Ponadto warto wybrać się do lasu równikowego, który wygląda jak prawdziwa dżungla. Można tam zobaczyć cenne gatunki z dziedziny fauny i flory. Gujana jest nazywana krajem wód, gdzie malownicze wodospady są normą, co dla nas może być niezwykłym widokiem. W głębokiej dżungli Indianie żyją swoim rytmem, korzystając jedynie z bogactw przyrody. W Georgetown możemy spotkać rzadką zabudowę drewnianą, która nadaje urok miastu.