Haiti – podstawowe informacje

Haiti pałacNa pewno każdy z nas słyszał kiedyś o państwie, jakim jest Haiti. Znajduje się w Ameryce Środkowej, w zachodniej części wyspy Haiti w archipelagu Wielkich Antyli. Oblewają ją z jednej strony mody morza Karaibskiego, z drugiej zaś oceanu Atlantyckiego. Jest to kraj w przeważającej mierze górzysty, gdzie przez cały obszar ciągną się Kordyliery. Góry zajmują tu aż cztery piąte całej powierzchni Haiti. Najwyższy szczyt to La Selle. Pasma górskie przecinają liczne rzeki w dolinach. Klimat panujący na danym obszarze to wilgotny równikowy, co sprawia, że panuje tu ciepło przez cały czas. Północne krańce i południowo – wschodnie narażone są najbardziej na działanie wiatru. Tereny te nawiedzają także często cyklony, szczególnie w okresie letnim.
Do XV wieku Haiti zamieszkiwali wyłącznie Indianie. Później jednak po licznych odkryciach Krzysztofa Kolumba, wyspę zajęli Hiszpanie. Indianie niemal całkowicie zostali wytępieni przez nowo przybyłych, byli tak,że zmuszani do niewolniczej pracy. Wielu z nich została zgięła także przez europejskie choroby. Później władzę nad terytorium przejęli Francuzi. Państwo odzyskało niepodległość w roku 1804. Dwa lat później Haiti przeszło rozłam na dwie części. Kilka lat później przeszło ponowne zjednoczenie. Pod koniec wieku XX kraj przeszedł prawdziwe piekło gospodarcze, do czego doprowadziła ówczesna władza polityczna. Haiti wciąż walczy z trudnościami gospodarczymi. Na rodzimą sztukę Indian nałożyły się później elementy przyniesione z Afryki, a z czasem zdominowały cały obszar wyspy. Szczególnie odznacza się to w muzyce ludowej, która połączona została z gorących rytmów Karaibów z ostrymi rytmami muzyki afrykańskiej. W architekturze z kolei mamy widoczny wpływ kultury europejskiej, zwłaszcza w budowlach, które stanowią własność użyteczności publicznej oraz w budownictwie sakralnym.
Jednak istnieje wiele zabytków, które warto jest zwiedzić. Haiti oferuje przybyłym min. wspinaczkę po kamienistych górach, ale także wypoczynek nad ciepłymi wodami morza Karaibskiego. Warto także odwiedzić Narodowy Park Historyczny, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obejmuje on min. okolice Portu Prince, a także część miasta tadelle,  i Sans Souci wraz z pałacem Christophe’a Ramiresa. Jednak to nie koniec atrakcji, gdyż do miejsc bardzo pięknych i takich, których nie sposób ominąć jest oczywiście centrum stolicy. Znajduje się tu pałac prezydencki, który niegdyś był siedzibą rodu Duvalierów, którzy doprowadzili gospodarkę kraju do ruiny, choć wcześniej był to kwitnący obszar. Wyeliminowali przeciwników i skazali mieszkańców na skrajne ubóstwo. Wszystko to sprawia, że ta część wyspy, jaką jest Haiti staje się bardzo atrakcyjna. To prawdziwy raj dla turystów, gdzie można naprawdę świetnie się bawić. Każdy z nas choć raz powinien tu przyjechać, aby zobaczyć, jak żyje ludność na wyspie i jak radzi sobie z kryzysem. Może to być niezapomniana przygoda naszego życia, którą można powtarzać do woli, jeśli mamy na to czas i środki.