St. Barts (Saint-Barthelemy)

Saint-Barthelemy zabytkiSt Barts to wyspa inaczej zwana Saint-Barthelemy, która jest terytorium zależnym od Francji po dziś dzień. Leży w archipelagu Małych Antyli na morzu Karaibskim. Jest to małe państewko, które obejmuje wyspę większą i kilka mniejszych. Utworzono ją w roku 2007, wcześniej należało do Gwadelupy jako jedna z jednostek organizacyjnych. Dziś to region zamorski Francji. Wcześniej wchodziło w skład Unii Europejskiej, jednak dziś trudno określić czy nadal tak jest. Stolicą tego tworu jest Gustavia, która ma zaledwie 3000 mieszkańców.
Historia danej wyspy jest bardzo ciekawa, gdyż jako jedna z bardzo wielu obszarów morza Karaibskiego została odkryta przez Krzysztofa Kolumba, kiedy to została zajęta dla Hiszpanii. Jednak wówczas nie była ona zabudowywana, nie zaczęto na niej planować żadnych osiedli. Potem zainteresowali się nią Francuzi, natomiast z połowie XVII wieku staje się własnością nie znanego nam dziś do końca zakonu Maltańskiego. Jednak później znowu wraca w ręce Francji, po drodze miała tu miejsce jeszcze okupacja ze strony Wielkiej Brytanii. Pod koniec XVIII wieku  St Barts staje się jedną z kolonii Szwecji. Później ponownie trafia do Francji, aby na końcu stać się częścią Gwadelupy. Zatem widzimy, że panowało tu mnóstwo państw, dzięki czemu doszło do przemieszania się różnych kultur, języków, powstały oryginalne dzieła. Ze względu na to warto odwiedzić to miejsce. Wielu Europejczyków nie zna tego terenu, jednak ci, którzy ją znają często uciekają tu od zimnych dni, aby wygrzewać się w słońcu i odpoczywać na jednej z piaszczystych i zadbanych plaż. Jest to miejsce letnich willi, które wybudowali, bądź kupili sobie sławni i bogaci ludzie. Jest to dla nich ostoja i ucieczka przez codziennością oraz paparazzi.
Dla osób, które miały okazję pojechać na  St Barts okazało się to być najpiękniejszym miejscem na ziemi, a przynajmniej wyspą należącą do najpiękniejszego regionu, jakim jest basen morza Karaibskiego. Mamy okazję zatrzymać się w luksusowych kurortach, gdzie można spędzić miło czas. Zostały one osadzone w miejscach spokojnych, dalekich os ruchliwych ulic, gdzie wokół panuje tylko przyroda. Dzięki takiemu otoczeniu możemy tu czuć się naprawdę nieziemsko. Dodatkowym atutem tego miejsca jest to, że możemy uprawiać tu wiele sportów wodnych, gdyż są tu wypożyczalnie różnego sprzętu min, do surfingu. Istnieje także możliwość zanurkowania z instruktorem pod wodne głębiny, które odkryją nam piękno innego świata. Oprócz tego  St Barts oferuje także inne formy spędzania wolnego czasu, podczas którego warto wybrać się na spacer do lasu tropikalnego, który nie jest niebezpieczny. Oprócz tego po męczącym spacerze mamy okazję zjeść w jednej z restauracji, gdzie serwuje się tutejsze jedzenie, jak i tradycyjne, wszystkim znane. Mamy okazję zasmakować min. owoców morza, co jest rzadkim doświadczeniem. Jednak najważniejszą atrakcją jest możliwość wykąpania się w skąpanym w słońcu morzu Karaibskim, co jest największą zaletą wyspy  St Barts. Wszystko to sprawi, że tych wrażeń spędzonych tutaj nie zapomnimy do końca życia.