Wyspa Saba

sabaDla przeciętnego człowieka nie jest znane całe terytorium świata. Najmniej znamy mniejsze wyspy, a szkoda, ponieważ wiele a nich posiada liczne atrakcje, przygotowane szczególnie dla turystów. Jedną z takich wysp jest Saba. Jest to obszar leżący na morzu Karaibskim, który należy do Holandii. Jest to zamorska gmina tego państwa, ma jednak bardzo szeroką autonomię. Jeszcze niedawno, bo do roku 2010 Saba była jedną z jednostek administracyjnych Antyli Holenderskich, dziś stanowi dla siebie osobny ustrój. Jest to jednak z wysp należących do znanego nam archipelagu Małych Antyli. Na wyspie bardzo znany jest wulkan Mount Scenery, dzięki któremu wyspa jest znana wśród pobliskich kontynentów. Jest to obszar dość aktywny sejsmicznie. Główne miejsca wyspy to min. The Botton, Hell’s Gate i St. Jones. Używa się tu głównie języka angielskiego, jednak językiem urzędowym jest holenderski. Na wyspie panuje klimat równikowy co sprzyja rozwojowi na Sabie turystyki. Mamy okazję zobaczyć także przepiękne lasy równikowe, które zachowały się dzięki małej ingerencji człowieka na to piękne miejsce.
Jedną z najważniejszych atrakcji na wyspie będzie na pewno przyroda, która mówi sama za siebie,  także lasy tropikalne, które stały się podmiotem wielu mitów. Z najwyższego szczytu wyspy mamy możliwość zobaczenia wspaniałych widoków. Ze względu na to, że wyspa jest dość mała, można zobaczyć rozciągają się przepiękne krajobrazy. Jest to również raj dla ornitologów, gdyż znajduje się tu wiele gatunków ptaków. Szlaki pieszą są tu wręcz idealnie wyznaczone. Dzięki czemu żaden turysta się nie zgubi. Mogą tutaj także znaleźć coś dla siebie osoby, które uwielbiają nurkowanie. Daje to możliwość obejrzenia tego, co znajduje się w głębi morza. Można tak obejrzeć min. słynne rafy koralowe. Są one bardzo piękne i naturalne. Wszystko to sprawia, że Saba staje się jedną z najbardziej atrakcyjnych wysp.
Saba słynie także z pewnej tradycji robienia rzeczy z koronki, które są rękodziełem cenionym na całym świecie. Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, aby to zobaczyć i kupić sobie taką pamiątkę. W związku z tym warto wybrać się do jednego ze sklepów na Sabie, które oferują takie wyroby. Najważniejsza jest tu  przyroda, jednak nie da się spać w dżungli, lesie tropikalnym, dlatego też warto nadmienić, że Saba rozwiniętą sieć hoteli i ośrodków wypoczynkowych nad samą wodą. Dodatkowym atutem jest także rozwinięta infrastruktura, Dzięki temu możemy dojechać w każde miejsce na wyspie. Warto jednak czasami zrezygnować z tradycyjnych środków transportu i spróbować wybrać się na pieszo na spacer. Da nam to możliwość zobaczenia, czym tak naprawdę szczyci się Saba. Potrafi zadziwić wielością gatunków z lesie i tym, że mieszkają tu bardzo przyjaźni ludzie. To stwarza dodatkowo wspaniałą atmosferę. Warto również pomyśleć o wypłynięciu w rejs, który odbywa się w okolicy tych wysp. Daje możliwość rozpoczęcia podróży, która może pozostać w naszej pamięci i sercu na zawsze. Z tych powodów warto wybrać się się na Sabę chociaż raz.