Hawana – stolica Kuby

318095580_aaf65a6cc1_oStolica Kuby i pierwszo planowy punkt każdej wycieczki, większość turystów odwiedza najpierw Hawanę i tu stawia swoje pierwsze kroki.
Hawana lub także zwana La Habana, założona w 1515 r. przez hiszpańskiego konkwistadora, to tak naprawdę największe miasto oraz port na wyspie i w całych Karaibach, a także główny ośrodek przemysłowy kraju.
Hawana, stolica Kuby, położona w północno-zachodniej części wyspy, nad zatoką meksykańską.
W aglomeracji Hawany, na obszarze ok. 200 km2, mieszka 2,1 mln osób (1993). U wejścia do portu, po przeciwnych stronach zatoki, stoją dwie twierdze: Del Morro i La Punta. Pod La Punta przecinają się ze sobą dwie najruchliwsze arterie miasta: Prado i bulwar nadbrzeżny.
Centrum starej części Hawany zajmuje zabudowa w hiszpańskim stylu kolonialnym. Przy Prado znajduje się gmach kapitolu i pałac prezydencki.
W Hawanie rozwinął się przemysł tytoniowy, przetwórstwa spożywczego, chemiczny, skórzany, włókienniczy, odzieżowy. Rafineria ropy naftowej. Główny port morski i rybacki kraju. Ośrodek nauki i szkolnictwa wyższego. Siedziba założonego w 1728 uniwersytetu. Węzeł kolejowy i lotniczy.

Stolica wyspy ma klimat równikowy wilgotny, a najgorętszymi i najbardziej suchymi miesiącami są czerwiec, lipiec i sierpień. Miesiące, które ze względów pogodowych nie sprzyjają odwiedzinom Hawany, to również wrzesień i październik. Wtedy nawiedzają bowiem wyspę tropikalne huragany pochodzenia karaibskiego. Najlepiej więc wybrać się w podróż na Kubę w okresie od listopada do końca maja. Wtedy aura najbardziej sprzyja turystom.

Ponad 6000 lat przed odkryciem Kuby przez Europejczyków, tereny obecnie przez nią zajmowane zamieszkałe były przez Indian. W 1792 r. w swoich poszukiwaniach drogi do Indii dotarł do niej przypadkowo Krzysztof Kolumb. W niedługim czasie za nim na wyspę trafili hiszpańscy konkwistadorzy, którzy założyli miasto San Cristobal de la Habana, najpierw na wybrzeżu wschodnim, by w 1515 r. przenieść je na wybrzeże północno – zachodnie.W tym czasie Hawana oraz inne miasta założone przez Hiszpanów stały się bazami wypadowymi korsarzy grasujących na wodach Morza Karaibskiego.

W 1762 r. miasto zdobyli Brytyjczycy, którzy bogacili się na handlu cukrem i niewolnikami. Bogactwo gospodarcze wyspy wzbudziło zazdrość wielkiego sąsiada z drugiej strony Zatoki Florydzkiej Stanów Zjednoczonych. W latach 1898 – 1902 okupowały one wyspę, a wraz z nią Hawanę. Od 1902 r. Hawana została stolicą Kuby. Po II wojnie światowej Hawana stała się rajem dla bogatych Amerykanów, którzy tu odwiedzali kasyna, nocne kluby, kupowali piękne posiadłości. Natomiast zwykli mieszkańcy stolicy i całej wyspy żyli w biedzie; szerzyło się bezrobocie, przestępczość i prostytucja. Ludność zaczęły burzyć się przeciwko władzy, co w ostateczności zakończyło się Rewolucją Kubańska i trwającymi do dziś dyktatorskimi rządami rodziny Castro.

W najstarszej części stolicy znajdują się stare kolonialne budynki o ciekawej architekturze, muzea, stylowe knajpki i restauracje, kościoły, nocne kluby i pełne tajemniczego uroku bary. Dzielnica jest jednak bardzo zaniedbana, ulice są wyboiste, a chodniki dziurawe. Stara Hawana wpisana jest na Listę Światową Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Główną atrakcją współczesnej Hawany jest słynna promenada Malecon, która łączy starą i nową część miasta. Biegnie ona wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego i wędrując nią warto odwiedzić znajdujące się przy niej stanowisko obserwacyjne z XVI w. Torreon de San Lazaro, słynny ekskluzywny hotel Nacional de Cuba, Muzeum Napoleona, Uniwersytet Hawański, cmentarz Cristobal Colon, który jest prawdziwą perła wśród nekropolii śiata, utrzymany w południowo amerykańskim stylu. Mówiąc o dzisiejszej Hawanie nie sposób pominąc jednego z najsłynniejszych miejsc tego miasta i eksportowego produktu Kuby – kabaretu „Tropicana”, mieszczącego się w dzielnicy La Ceiba.

Chociaż Hawana, podobnie jak i cała Kuba otwiera się na świat i turystów i obie mają wiele do zaproponowania gościom z różnych stron, to jednak muszą jeszcze wiele zrobić, by stać się znaczącym partnerem na turystycznej mapie świata.