Jaskinie kresowe na Kubie

Jaskinie kresowe Kuba

Osią prowincji Pinar del Rio jest Cordillera de Guaniguanico.Składa się ona z dwóch pasm górskich Sierra del Rosario oraz Sierra de los Organos. Po obu ich stronach ciągną się nadmorskie niziny, które nad Morzem Karaibskim mają nawet do 45 kilometrów szerokości, a z drugiej strony wzdłuż zatoki Meksykańskiej zaledwie około 15 kilometrów. Spory obszar tej prowincji zajmuje rezerwat przyrody, gdyż jest to jedne z nielicznych miejsc na Kubie, gdzie zachowała się naturalna roślinność oraz świat zwierząt.

Jadąc drogą wzdłuż pasm górskich Sierra de los Organos, docieramy do znanej nie tylko na Kubie krasowej Doliny Vinales (Valle de Vinales). Jakieś 6 kilometrów za Vilaes, znajduje się Cueva de Jose Miguel. Jest to niewielka jaskinia kresowa, w której wnętrzu założono małą kawiarnię. Dalej, po prawej stronie szosy, znajduje się Cueva del Indio. Również jest to jaskinia kresowa, z tym że znacznie większa. Dla wygody turystów zainstalowano tu nawet światło, dzięki czemu na ponad trzystumetrowym odcinku korytarza można podziwiać wspaniałe nacieki wapienne na stropach i ścianach. Na końcu Cueva del Indio, znajduje się jeszcze jeden odcinek jaskini udostępniony dla zwiedzających. Jednak tą część poznajemy już z łódek, w czasie podróży trwającej około 10 minut. Właśnie łódką wypływa się z tej pięknej, malowniczej jaskini. Nieopodal tego miejsca w San Vincente znajduje się słynny motel Rancho san Vincente. Znany jest on głównie z tego, że znajduje się w nim basen z wodami siarkowymi.

Szesnaście kilometrów na zachód od miasteczka Vinales znajduje się główna atrakcja turystyczna tego regionu – Gran Caverna de Santo Tomas. Jest to jeden z większych na świecie, a na pewno największy na Kubie, system jaskiń krasowych, głębokich nawet na 100 metrów. Istnieje tam 46 kilometrów tras na sześciu poziomach. Jednak tylko jeden poziom -szósty – jest udostępniony dla turystów, i to też jedynie z przewodnikiem. Zwiedzając te jaskinie, natrafić można na niezliczone ilości stalaktytów i stalagmitów, oraz przepiękne podziemne jeziora. W lasach otaczających te jaskinie, żyje aż około 70 gatunków ptaków.

Niewątpliwe, pobyt na Kubie bez zwiedzenia tych pięknych jaskiń, byłby pobytem straconym. Zwiedzanie ich dostarcza niezapomnianych przeżyć nie tylko wprawionym grotołazom, ale też zwykłym turystom. Nie bez powodu specjalnie dla tych jaskiń docierają ludzie z całego świata