Miejsca warte zobaczenia na Kubie

plaże kubyKuba jest jedną z najbardziej nam znanych wysp nie tylko na morzu Karaibskim, ale także na świecie ze względu na panującą tam władzę totalitarną oraz rozwijającą się turystykę. Znajduje się w Ameryce Środkowej i należy do archipelagu Wielkich Antyli. Jest to wyspa w przeważającej mierze nizinna, choć znajdują się tu też góry z najwyższym szczytem Turquino, w południowo – wschodniej części kraju. Na Kubie można spotkać przepiękne formy wapienne. Dodatkowo klimat równikowy sprzyja turystyce. Pierwotnie znajdował się tu las równikowy, jednak duży wpływ człowieka spowodował jego degradację. Kuba jest najstarszym krajem skolonizowanym przez Europę, a dokładniej przez Królestwo Hiszpanii. W XVIII wieku Kuba stała się jednym z centrów handlu niewolnikami. Rozwinęły się tu także plantacje trzciny cukrowej oraz plantacje kawy. Jednak później Kuba musiała poradzić sobie z licznymi strajkami i zamieszkami spowodowanymi buntem niewolników z Afryki, co doprowadziło do zniesienia niewolnictwa.

Do niedawna rządy sprawował nieprzerwanie od roku 1959 Fidel Castro, który przez wiele lat mógł liczyć na pomoc Związku Radzieckiego. Z powodu ograniczenia wolności wielu mieszkańców ucieka do Stanów Zjednoczonych, gdzie odzyskują wolność i spokój. Część ludności stanowią także Murzyni sprowadzeni tutaj jako niewolnicy do pracy. Z początku zaczęła rozwijać się tu kultura rodzima, jednak pod wpływem przybywania nowych mieszkańców zaczęły się wpływy hiszpańskie. W XVIII wieku w architekturze na Kubie zaczęła rozwijać się tak zwany barok kubański, którego zabytki są dostępne do dziś. Charakteryzuje się licznymi ozdobami, a także bujnością form. Na muzykę miały również wpływ rytmy hiszpańskie, a także jazz amerykański, rytmy murzyńskie. Muzyka na Kubie odznacza się mocno pulsującym rytmem oraz szybkim tempem. Są do niego wykorzystywane specjalne instrumenty w postaci różnego rodzaju idiofonów. Na całym świecie znane są takie kubańskie tańce jak cza – cza, rumba oraz mambo. W kulturze kubańskiej polski akcent wprowadziła także Maria Fołtyn, wystawiając w Hawanie „Halkę” Stanisława Moniuszki

Oprócz poznania kultury Kuby ważne jest także zwiedzenie ważnych miejsc w danym kraju, które posiadają liczne zabytki. Często mówi się, że wyspa jest miejscem niewykorzystamy7ch atrakcji turystycznych, które turyści często muszą sami odkrywać co nie jest wcale takie proste, gdyż potrzeba do tego sporo czasu. Najczęściej ludzie przyjeżdżają tu do świetnych, piaszczystych plaż i ośrodków wypoczynkowych, które znajdują się w ich pobliżu. Jednak oprócz tego w Hawanie oraz Santiago de Cuba znajdują się  fortyfikacje oraz zamki, które pochodzą z czasów konkwisty. Warto także skupić się na budownictwie sakralnym pochodzącym z wieku XVI i XVII, do których można zaliczyć min. klasztory  San Francisco i San Agostin w Hawanie. Z kolei w Santa Clara znajdziemy przepiękny i urokliwy klasztor Klarysek. Wszystko to sprawia, że Kuba staje się wyspą niezwykle atrakcyjną dla turystów, którzy choć raz powinni odwiedzić to miejsce.