Muzyka kubańska

Muzyka kubańska buena vista

Bez wątpienia Buena Vista Social Club to najpopularniejszy klub i zespół kubański, którego eksplozja popularności przypadła na lata 60. i… końcówkę 90 – tych. Tym samym pod koniec XX wieku została ponownie zapoczątkowana moda na muzykę kubańską.

Zacznijmy jednak od tego, że historia klubu i zespołu sięga początku XX wieku. Wtedy to pojawił się w muzyce styl son, który powszechnie kojarzony jest m.in. z salsą. Od samych początków son uznawany był za muzykę frywolną i nieprzyzwoitą. Doszło nawet do tego, że rząd kubański zakazał jej grania! Decyzja ta podyktowana była opinią rządzących, jakoby son było muzyką niemoralną. Nic zatem dziwnego, że z rozkazu władzy, Gwardia Kubańska rozpędzała kolejne zgromadzenia, gdzie bawiono się przy dźwiękach son. W końcu jednak musiała uznać wyższość nowych trendów muzycznych. To właśnie one rozsławiły kulturę kubańską na całym świecie.

Nic więc dziwnego, że o klubie i zespole z lat 60 – tych nakręcono film. Opowiadał on o muzykach, którzy występowali w Buena Vista Social Club. Produkcja odniosła wielki sukces. Płyty z muzyką kubańską sprzedały się w milionach egzemplarzy na całym świecie. Wystarczy wspomnieć, że w samej tylko Polsce pierwszą płytę zespołu kupiło 60.000 ludzi.

Czym więc jest muzyka kubańska? Warto podkreślić, że opiera się ona zaledwie na kilku dźwiękach, ale wyrosły z niej takie rytmy jak: salsa, cha cha cha, guaracha. Przyjmuje się, że przykładowo cha cha cha ma wiele wspólnego z mambo, przy czym na Kubie jest tańczona na dwa, a w innych krajach na jeden. Charakterystyczne dla kubańskiej muzyki i tańców są żywiołowe i radosne rytmy. Zarówno jedno, jak i drugie ma przynosić oderwanie od codzienności oraz sprawiać wiele przyjemności.

Oczywiście, skoro na Kubie wykształciły się nowe style muzyczne, musiały tam również powstać oryginalne instrumenty. Niektóre z nich wykorzystuje się jedynie przy określonych liniach melodyjnych. Na uwagę zasługuje cajón będący jednym z najstarszych kubańskich instrumentów perkusyjnych, który stosuje się głównie przy rumbie kubańskiej. Jego charakterystyczne dźwięki powstają w różnej wielkości pudłach drewnianych. Innym interesującym instrumentem są trzy bębny, które wykorzystuje się przy rytuałach odprawianych w Santerii (afrokubańskim kulcie religijnym).

Trzeba przyznać, że żywiołowość oraz energia płynąca od kubańskich muzyków nie ma sobie równych. Bez wątpienia wizyta na wyspie nie będzie pełna, jeśli nie posłucha się tradycyjnych rytmów wygrywanych na Kubie.