Santa Clara

Santa Clara na Kubie

Rzadko, które miasto upamiętnia w tak dość oryginalny i nietypowy sposób swoich założycieli. Otóż przed kościołem El Carmen znajduje się osiemnaście kolumn podtrzymujących kopułę, symbolizują one osiemnaście rodzin, które założyły Villa Clara. Z tej XVII – wiecznejosady narodziło się współczesne miasto o nazwie Santa Clara.

Historia miasta zaczyna się jednak znacznie wcześniej. Już w 1515 roku na wybrzeżu powstała osada San Juan de Remedios. Niestety, pod koniec XVII wieku jej mieszkańcy byli zmuszeni do przeniesienia się w głąb lądy, gdyż non stop nękali ich piraci. Tym właśnie sposobem powstała Santa Clara.

Obecnie, turyści bardzo chętnie odwiedzają tu pomnik kultury narodowej jakim jest Teatr La Cardidad oraz budynek po byłym ekskluzywnym stowarzyszeniu El Liceo. Co ciekawe, z miejscowością związana jest również osoba generała Karola Rolow – Miałowskiego. Walczył on w kubańskich wojnach narodowowyzwoleńczych. W podziękowaniu, mieszkańcy Santa Clara nazwali jego imieniem Pałac Pionierów. Uwagę turystów przyciąga również Mauzoleum Ernesto “Che” Guevary, które postawiono w miejscu, gdzie w 1959 roku stoczono decydująca bitwę wrewolucji kubańskiej. Polacy odwiedzają również bardzo chętnie pomnik Jana Pawła II, który został postawiony w Santa Clara na pamiątkę wizyty papieża na Kubie w 1998 roku. Na monumencie wyryto pamiętne słowa wygłoszone na Placu Świętego Piotra: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

Z Polakami związana jest również… odlewnia stali. To właśnie nasi rodacy ją zaprojektowali i zbudowali. Nic więc dziwnego, że Santa Clara jest uznanym ośrodkiem przemysłowym na Kubie. Znajdują się tutaj zakłady produkcji sprzętu gospodarstwa domowego, fabryka kwasu siarkowego, przedsiębiorstwa przetwórcze i przemysłu spożywczego. Tutaj również swoją siedzibę ma kubański uniwersytet oraz kilka szkół wyższych. Warto podkreślić, że filie uniwersytetu znajdują się w Cienfuegos i Sancti Spiritus.

Będąc na wycieczce w Santa Clara warto też zwiedzić okoliczne miejscowości. Na szczególną uwagę zasługuje Caibarien, jeden z istotniejszych portów rybackich, który jednocześnie specjalizuje się w produkcji wysokogatunkowego tytoniu na eksport. Niedaleko leży też Remedios, w którym znajduje się najstarsza świątynia na Kubie oraz muzeum muzyczne. Jest ono związane z jednym z najwybitniejszych skrzypków i kompozytorów kubańskich – Alejandro Garcią Caturlą. Uznaje się go za współtwórcę muzyki afrokubańskiej.

Okolice Santa Clara słyną także z przepięknych, piaszczystych plaż