Fez

Fez w MarokuFez jest jednym z największych miast w Maroku, liczącym ok.950 tys. mieszkańców. Położone jest w północnej części kraju. Uważane jest za jedno z najważniejszych miast w całym kraju, jako ważny ośrodek kulturalny oraz religijny, a także istotne miejsce w marokańskiej historii.

Niewielka osada w tym miejscu założona została już w VII wieku. Rozwinęła się bardzo szybko, na co znaczny wpływ miało ustanowienie w niej pierwszej oficjalnej stolicy Maroka w 807 roku. W IX wieku była więc już dużym i silnym miastem. Jego znaczenie w kolejnych latach spotęgował również napływ ludności muzułańskiej z Półwyspu Iberyjskiego oraz z innych terenów afrykańskich, np. z Tunezji. Wszystko to sprawiło, że w X wieku miasto było doskonale znane nie tylko w świecie arabskim, ale również w chrześcijańskiej Europie. Stało się równocześnie ogromnym centrum religijnym, do którego przybywali wyznawcy Islamu z całego ówczesnego świata, a także ośrodkiem naukowym. Wielu wybitnych matematyków i filozofów kształciło się i działało w tym mieście. W kolejnych wiekach Fez utracił jednak na swym znaczniu na rzecz Marrakeszu, do którego przeniesiono stolicę. W XIII wieku miasto na powrót stało się siedzibą władców kraju, kiedy to panowanie przejęła dynastia Marynidów. Mogło cieszyć się swoim statusem do połowy XVI wieku, kiedy to znów utraciło status stolicy. W kolejnych wiekach, wskutek licznych walk różnych dynastii, Fez jeszcze kilka razy odzyskiwał i tracił swoje znaczenie. W końcu, w XVIII wieku, po ustaniu zaciekłych walk, miasto w spokoju zaczęło się rozwijać. Nie przerwała tego również okupacja francuska, za czasów której dokonano znacznej rozbudowy – powstało wtedy kilka nowoczesnych, jak na owe czasy, budynków i dzielnic. Po odzyskaniu niepodległości przez Maroko w 1956 roku miasto co prawda nie zostało stolicą, wciąż jednak pełni rolę ważnego ośrodka religijnego, gospodarczego i kulturowego.

W czasie wyprawy do Fezu wszędzie dostrzec można liczne ślady wspaniałej przeszłości miasta. Znajduje się tutaj jedna z najstarszych budowli sakralnych w Maroku, Meczet Al-Karawijjin, będącym również islamskim uniwersytetem, jednym z najstarszych na całym świecie. Na przedmieściach miasta zobaczyć można ruiny grobowców, w których spoczywają władcy z dynastii Marynidów, rządzących w Maroku w późnym średniowieczu. Oprócz tego znajdują się tutaj liczne zwykłe budynki, prezentujące wspaniałą, charakterystczną architekturę. Nie trzeba więc chyba mówić, że każdy miłośnik kultury arabskiej poczuje się tutaj jak w raju.