Maroko – podstawowe informacje o kraju

flaga marokaMaroko to państwo wielu kultur oraz kontrastów. Różne obyczaje oraz przepiękna przyroda,niewątpliwie idealne miejsce na wakacyjny urlop.

Do kraju przybywają wielbiciele górskich wspinaczek,dlatego wielką atrakcją są Góry Atlas. Jest to również idealne miejsce do uprawiania sportów zimowych.
Urzeka przyjezdnych również architektura pięknych,małych miasteczek. Można zobaczyć ciekawe targi wielbłądów.

Maroko to także raj dla wielbicieli słońca,niewątpliwie zauroczą nas piaszczyste plaże. Znajdzie się coś także dla miłośników sportów wodnych takich jak pływanie,nurkowanie,windsurfing czy żeglarstwo. Do tego dodać piękną przyrodę,urzekną nas kwitnące ogrody z gajami daktylowymi,oliwkowymi i pomarańczowymi,są one bajeczne. Maroko jest miejscem jak z bajki.

Historia

Maroko jest krajem afrykańskim, który znajduje się tuż obok Wysp Kanaryjskich. Będąc na Teneryfie warto wybrać się na chociaż kilkudniową wycieczkę do tego wspaniałego kraju.

Jest to państwo w pełni nastawione na turystykę. Władze koncentrują się na rozwoju turystyki ekskluzywnej, co roku przybywa tutaj kolejnych drogich hoteli. Co ważne obiekty te są idealnie wkomponowane w krajobraz. Bardzo dziwne w Maroku jest słabe zagospodarowanie plaż, główne atrakcje znajdują się w głębi kraju i są to przede wszystkim miasta, takie jak na przykład Marrakesz, Fez, czy stolica kraju – Rabat. Można podziwiać w nich wiele przykładów wczesno islamskiej kultury.

Arabowie zdobyli panowanie w Maroku na przełomie VII i VIII wieku po wielu krwawych bitwach z Berberami. Po zwycięstwie, Arabowie zaczęli nawracanie miejscowych plemion na islam. Berberowie dobrowolnie przyjęli nową religię i stali się jej fanatycznymi wyznawcami. Panowanie arabskie trwało aż do XX wieku.

To właśnie na początku tego wieku Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Wielka Brytania zaczęły wyścig o panowanie w północnej Afryce. Znaczenie strategiczne Maroka było przeogromne, ale Europejczycy doskonale wiedzieli, że Marokańczycy mogą i potrafią się dobrze bronić. Mimo to starali się objąć protektoratem ten ostatni, nieskolonizowany fragment Afryki. Wykorzystując problemy gospodarcze, Francja objęła protektoratem ten kraj. W zamian za przejęcie kontroli, francuzi zobowiązali się do przeprowadzenia reform i wyciągnięcia Maroka z kryzysu, w jaki wpędził kraj nieudolny władca. Kolonizowanie Maroka nie obyło się bez walk, Berberowie nie paczyli przychylnie na działania Europejczyków. Względny pokój udało się uzyskać dopiero w 1934 roku, po przeszło dwudziestu latach walk.

Rządy Francuzów pozostawiły po sobie tylko długą niechęć do Europejczyków. Maroko uzyskało długo oczekiwaną niepodległość dopiero w 1956 roku. Szybko zakończyły się niepokoje społeczne, sułtan Muhammad V przyjął tytuł króla. Mimo wielu upokorzeń, pozwolono zostać Francuzom w kraju, mimo to większość osadników własnowolnie zdecydowała się wyjechać do ojczyzny. Sytuacja ta trwała aż do 1973 roku, kiedy zwiększono tzw. „marokanizację” kraju, wkrótce Maroko przystąpiło do Ligi Arabskiej.

Mimo dużego postępu w rozwoju wciąż pozostaje wiele do zrobienia w tym kraju. Szczególnie w zakresie edukacji oraz warunków sanitarnych. W ostatnich dwóch dziesięcioleciach intensywnie zaczęła się rozwijać turystyka, głównie ze względu bardzo dobre położenie tego kraju oraz bliskość do Europy. Z roku na rok przyjeżdża tutaj coraz więcej turystów.

Klimat

Klimat jaki panuje w Maroku to podzwrotnikowego typu śródziemnomorskiego. Duży wpływ na taki typ klimatu ma Ocean Atlantycki, pustynia Sahara oraz góry Atlas. Latem na wybrzeżu jest sucho i gorąco, natomiast zimą jest bardzo łagodnie,pozostała część roku jest wilgotna. W górach latem jest upalnie i sucho, za to zima jest bardzo surowa. Na Saharze jest podobnie jak w górach,upalne lato a zima mroźna. Na wybrzeżu atlantyckim można zaobserwować częste mgły, tworzące się pod wpływem chłodnego prądu oceanicznego.

Jeśli chodzi o opady to wynoszą następująco: na południu kraju 100mm, na wybrzeżu 400-500mm, a w górach Atlas 1000mm.
W lipcu średnia temperatura na wybrzeżu wynosi od 22-24 stopni, natomiast w głębi kraju nieco więcej od 29-31 stopni. W styczniu jest dużo chłodniej,temperatura waha się od 8-9 stopni.

Religia

Główną grupą wyznaniową są muzułmanie 98%. Pozostałe mniejszości to chrześcijanie 1% i żydzi.

Kultura

W Maroku znajduje się mnóstwo cudownych miejsc, jednym z nich jest Portugalskie miasto Mazagan. Zobaczyć można fortyfikacje z bastionami i wałami obronnymi,jest to przykład architektury wczesnorenesansowej. Pośród ocalałych budowli znajdują się: zbiornik na wodę oraz późnogotycki kościół Wniebowzięcia,zbudowany w stylu manuelińskim.

W następnej kolejności powinno się znaleźć takie miejsce jakim jest Ksar w Ait-Bin-Haddu. Mozna tam zobaczyć gliniane budowle, które są otoczone wysokimi murami. Jest to przykład zabudowy prasaharyjskiej. Domy koncentrują się wewnątrz murów obronnych,wzmocnionych basztami narożnymi. Znakomicie ukazuje typ architektury południowego Maroka.

Innym punktem zwiedzania może być zabytkowe miasto Meknes. Zbudowane w stylu hiszpańsko-mauretańskim,otoczone jest wysokimi murami przebitymi monumentalnymi bramami. Wyróżnić można dwa style:muzułmański oraz europejski.

Zwyczaje

Robert Assaraf,znany marokański pisarz i historyk żydowskiego pochodzenia. Urodzony w Rabacie,aktualnie mieszka w Paryżu. Obecnie jest prezesem żydowskiego Radio Shalom Montreal oraz vice-prezesem francuskiego magazynu Marianne.

Tahar Ben Jelloun,popularny pisarz, który tworzył w języku francuskim. Jest autorem wielu powieści takich jak:La Nuit Sacree, Cette aveuglante absence de lumiere-otrzymał za nią nagrodę Impac. Aktualnie mieszka w Paryżu. W przekładzie na język polski ukazały się powieści: Dziecko z piasku i Święta noc.

Mohamed Choukri,cieszący sie popularnością marokański pisarz pochodzenia berberyjskiego. Urodzony w Beni Chiker niedaleko Nadoru. Jego debiutem był powieść Al-Unf ala al-shai,która została opublikowana w 1966 roku w bejruckim miesięczniku Al-adab. Kolejny sukces przyniosła muz przetłumaczona na język angielski przez Paula Bowlesa powieśc pt Al-khoubuz Al-hafi. Książkę przełożył na język francuski Tahar Ben Jelloun w roku 1980,wersję arabską wydano w roku 1982,rok później została zakazana w Maroku i innych krajach arabskich. W roku 2000 wydano ją już legalnie. W 2005 roku wycofano ją z programu kursów współczesnej literatury arabskiej Amerykańskiego Uniwersytetu w Kairze z powodów obyczajowych.

Kuchnia

Kuchnia marokańska skupia w sobie dziedzictwo kulturowe. Tradycyjne danie przyrządzane jest z duszonego mięsa z dodatkiem jarzyn znane jako kuskus do tego podawana jest mocno przyprawiona zupa z soczewicy znana jako harira. Inną smaczną zupą jest popularny rosół z kurczaka z makaronem. Do potraw jako dodatek może służyć sałatką, przyrządzana z z zielonej papryki, pomidorów i czosnku. Bardzo smaczny jest gulasz z mięsa i warzyw z ziołami i przyprawami. Jeśli chodzi a dania mięsne to warto zasmakować pieczone jagnię przyprawiane szafranem i ostrą papryką, podawane z kebabem z serca i wątroby jagnięcia. Jednakże najpopularniejszą potrawą w Maroku jest pastilla,jest to potrawa z mielonego mięsa gołębia oraz przyprawianych cytryną jaj, migdałów, cynamonu,szafranu i cukru.

Jeśli chodzi o napoje to mieszkańcy przepadają za sokami z pomarańczy. Inne typowe napoje sporządza się z mleka czy maślanki zmieszanych ze sokiem. Natomiast popularnym napojem alkoholowym jest piwo,jego rodzaj to: Flag speciale,Stork i Casablanca beer. Można również zasmakować wina oraz anyżówki.

Podróżowanie po kraju

Po Maroku można się swobodnie poruszać samolotem. Takie loty oferują nam samoloty linii RAM które lądują w Agadirze, Al-Husajmie,Casablance, Dakhli, As-Sawirze,Fezie,Al-Ajun, Marrakeszu, Nadorze, Warzazacie, Udżdzie, Rabacie i Tangerze.

Można podróżować koleją,istnieją tu najnowocześniejsze koleje w Afryce w dodatku obsługują większość głównych miejskich ośrodków. Można wyróżnić trzy rodzaje pociągów:zwykłe,pośpieszne i ekspresowe. Najtańsze są oczywiście zwykłe.

Autobusem można dotrzeć niemal wszędzie dzięki gęstej sieci która pokrywa kraj. Najlepszy i najbardziej wiarygodny przewoźnik autobusowy w Maroku to CTM,obsługuje większość połączeń. Pozostałe firmy działają tylko w określonych rejonach.

Również można skorzystać z usług taksówkarzy. Opłaty za przejazd są z góry ustalone i na ogół niewiele wyższe niż ceny biletów autobusowych.

Co raz bardziej popularnym sposobem zwiedzania kraju jest korzystanie z rowerów górskich. Istnieje możliwość przewożenia rowerów w pociągach i autobusach.

Wymiana waluty

1dirham marokański=100centymów
Walutę można wymienić w bankach.
Akceptowane karty kredytowe to :Visa, Master Card, Visa Electron, Cirrus, Maestro, InterBank,