Meknes

Meknes w Maroku

Meknes jest miastem leżącym w północnej części Maroka, liczącym nieco ponad pół miliona mieszkańców. Stanowi kolejne miejsce, które wpłynęło na historię tego kraju i na trwale się w niej zaznaczyło.

Historia wielu miast w Maroku w zadziwiający sposób jest do siebie podobna. Najczęściej związana jest ona z Rzymianami oraz Berberskimi plemionami – podobnie jest również w przypadku Meknesu. W miejscu, gdzie obecnie wznosi się miasto, istniała rzymska forteca. Dopiero ok. X wieku Berberowie założyli tutaj swoją osadę. Plemię to nosiło nazwę Miknasa, i jego imieniem zostało nazwane miasto. Od momentu swojego powstania aż do późnego średniowiecza przeżywało ono okres szybkiego i gwałtownego rozwoju. Stało się ważnym punktem handlowym, zostało również ufortyfikowane. Po upadku dynastii Marynidów rozpoczął się okres stagnacji w historii tego miejsca, W XVII wieku, po dojściu do władzy Alawitów – dynastii, która po dziś dzień włada Marokiem, Meknes na nowo stał się ważnym miastem. Drugi władca pochodzący z tego rodu – Mulaj Ismail, przeniósł tutaj stolicę kraju. W tych latach dokonano znacznej rozbudowy i unowocześnienia fortyfikacji miejskich, rozpoczęto także budowę ogromnego pałacu dla władcy, który niestety nie został ukończony. Przerwała go śmierć Mulaja w 1727 roku. Miasto nie cieszyło się już tak wielką sympatią u kolejnych władców – w połowie XVIII w. nawiedziło go w dodatku silne trzęsienie ziemi, co spowodowało ponowny jego upadek oraz utratę statusu stolicy. Na początku XIX wieku, kiedy turystyka stała się czymś popularnym i niemal „modnym”, miasto stało się celem wypraw i wycieczek wielu przybyszów z Europy i reszty świata. Za czasów francuskiego panowania nad tymi terenami Meknes zyskał kilka nowoczesnych budowli, które dzisiaj stanowią równie dużą atrakcję turystyczną, jak te pochodzące sprzed kilku wieków.

Meknes jest jednym z najpopularniejszych miast w Maroku, pomimo tego, że jest stosunkowo niewielkie. Nie leży też nad morskimi brzegami, przez co nie może zaoferować odwiedzającym go turystom pięknych plaż i zachodów słońca nad wodą. Jest w nim jednak coś, co stale przyciąga osoby zwiedzające ten kraj. Być może jest to klimat i atmosfera, jaka tam panuje – atmosfera cichego, spokojnego miasta położonego nieco na uboczu, mającego za sobą jednak wielką przeszłość, której ślady spotyka się tam na każdym kroku? Cokolwiek by to nie było, przy okazji planowania podróży do Maroka, obowiązkowo pamiętajmy o tym miejscu.