Rabat – stolica Maroka

Rabat w maroku Położenie

Miasto i stolica Maroka, położone na zachodzie kraju nad Oceanem Atlantyckim przy ujściu rzeki Bu Raghragh.
34°2′ N 6°50′ W

Liczba mieszkańców

1622860

Historia

Rabat został założony w 1150 roku, jego założycielem był Abd Al-Mumina z dynastii Almohadów. Wiek XVII zapoczątkował osiedlanie się muzułmanów, ktorzy zostali wypędzeni przez chrześcijańskich władców z terenów Półwyspu Iberyjskiego. W 1911 roku miasto okupywali Francuzi. Rok później Rabat stał się stolicą Maroka. Natomiast w 1956 roku stało się stolicą niepodległego państwa.

Najnowsza z królewskich stolic, Rabat nad wadi Bu Regreg, ma mniej historycznych medres i meczetów niż Fez, Meknes i Marrakesz. niemniej I jednak jest urokliwym miastem, z ładną mediną i kazbą, a także najwspanialszym zabytkiem islamu w północnej Afryce, Wieżą Hassana – jednym z trzech minaretów wzniesionych przez Almohadów (pozostałe to La Giralda w Sewilli i Kutubijja w Marrakeszu) – oraz nekropolią Merynidów.

Przyjeżdżając do miasta pociągiem, należy wysiąść w Rabat Ville, a nie na zielonym przedmieściu Rabat Agdal na zachód od centrum. Dworzec kolejowy jest zlokalizowany w pobliżu siedziby parlamentu, przy Avenue Mohammed V. Łatwo stąd trafić do kilku małych hotelików lub podjechać taksówką do nieco bardziej ekskluzywnych obiektów (zob. Rady dla podróżnych). Medina jest na drugim końcu Avenue Mohammed V, w cieniu kazby al-Udaja, skąd roztacza się widok na morze i ujście rzeki.

Rabat założono w X w. w pobliżu ruin fenickiego, a później rzymskiego portu Sala Colonia, u ujścia wadi Bu Regreg. Ten pierwszy riba t (islamski ufortyfikowany klasztor) stal się później stolicą XII-wiecznego zdobywcy z dynastii Almohadów, Jakuba al-Mansura, który władał potężnym terytorium- od Tunezji do północnej Hiszpanii. Ribat al-Fatah, Zwycięska Forteca, był zbornym punktem dla jego armii, stacjonującej pod osłoną długich na 5 km potężnych murów. Po śmierci al-Mansura Rabat stracił na znaczeniu, a status stolicy odzyska! dopiero pod rządami Francuzów w 1912 r. Do tego czasu na miasto – obecną medinę – składało się pięć osobnych części: sama medina, kazba al-Udaja, meszwar (mechouar), czyli kompleks pałacowy, ruiny Szelli i Sala (Salé) na drugim brzegu Bu Regreg.

Centrum współczesnej stolicy było wówczas wielkim pastwiskiem między mediną a mesz-warem, częściowo otoczonym pozostałościami murów z czasów Almohadów. Podczas częstych pobytów sułtana w rabackim pałacu najlepsi jeźdźcy galopowali po równinie, prezentując swój kunszt i składając hołd władcy.

Zabytki

Warto zobaczyć kompleks ruin Szalla, znajdują się one na przedmieściach miasta, umiejscowione na skarpie tuż powyzej doliny rzeki rzeki Bu Raghragh.

Kolejnym zabytkiem są bramy Bab ar-Rwah. Znajduje się w średniowiecznych murach obronnych Rabatu. Zdobione są reliefem z kwadratowym motywem.

W Rabacie znajdziemy dodatkowo Mauzoleum Muhammada V. Spoczywa w nim sułtan Muhammad V oraz jego dwóch synów Hassan II i Mulaj Abdullah. Muzoleum przedstawia styl marokański. Budowla umieszczona jest na przeciwko Wieży Hassana i ruin dawnego meczetu. Konstrukcję ukończono w 1971 roku.

Co więcej można wybrać się do cytadeli, meczetu grobowego z XIII wieku, Pałacu królewskiego Dar el-Makhzen z XVIII wieku, meczetu Essouna Grand z 1785 roku, Muzeum Antyków, łaźni z XIV wieku.