Tanger

Tanger w Maroku

Cieśnina Gibraltarska jest miejscem, które uważać można za granicę niemal dwóch oddzielnych światów – chrześcijańskiej Europy oraz arabskiej części Afryki. Ponadto, jest „bramą” prowadzącą z Morza Śródziemnego na ogromny i tajemniczy Ocean Atlantycki. Nad cieśniną tą leży Tanger, marokańskie miasto, które przez wieki było obiektem zainteresowań wielu państw, głównie właśnie ze względu na swoje położenie.

Tanger, jak wiele z marokańskich miast, pierwotnie był osadą założoną przez Berberów – koczowników, żyjących na tych terenach już wiele lat przed naszą erą. Po kilku latach swego istnienia podzielił los innych takich osad, i przeszedł przez panowanie kilku narodów i państw. Najpierw skolonizowali go Fenicjanie, następnie Rzymianie. Gdy upadło Imperium Rzymskie, tereny te, wraz z miastem, podbite zostały przez plemiona Wandalów, które przedostały się tutaj przez Półwysep Iberyjski. Następnie zostali oni wyparci przez Cesarstwo Bizantyjskie. Ostatecznie jednak większość terenów Bizancjum w Afryce przejęli Arabowie, którzy zjednoczyli się wraz z pojawieniem się Islamu. Prowadzili oni bardzo agresywną politykę terytorialną, dochodząc w końcu aż do Cieśniny Gibraltarskiej, gdzie zdobyli Tanger i uczynili z niego bazę wypadową dla swoich wojsk, przygotowując się do ataku na Półwysep Iberyjski. W ten sposób miasto przez lata pozostawało pod panowaniem muzułmanów. Jednak w późnym średniowieczu, wskutek rekonkwisty, chrześcijanie stopniowo zaczęli wypierać ich z terenów dzisiejszej Hiszpanii i Portugalii. Doszło w końcu do tego, że miasto pod koniec XV wieku przejęte zostało przez Portugalczyków. Tanger pozostawał pod ich panowaniem aż do połowy XVII wieku, kiedy to przeszedł pod władzę Brytyjską. Okazało się jednak, że miasto stale atakowane było przez wojska arabskie, co w końcu zmusiło Brytyjczyków do jego opuszczenia. W ten sposób Tanger kolejny raz znalazł się w rękach muzułmanów. Stan ten trwał aż do czasów podbicia Maroka przez Francję i Hiszpanię. Miasto to znalazło się w strefie opanowanej przez Hiszpanów, ostatecznie jednak utworzono z niego teren wydzielony pod międzynarodową administracją. Stało się tak głównie ze względu na to, że miejsce to było bardzo ważne ze strategicznego punktu widzenia, przez co zbyt wiele państw starało się objąć nad nim kontrolę. Od 1956 miasto ponownie znajduje się w granicach niepodległego Maroka.

Tanger jest miejscem o niezwykle ciekawej przeszłości – już sama świadomość mnogości państw, które przez lata sprawowały nad nim swoją kontrolę sprawia, że wizyta w nim jest bardzo interesująca. Obecnie jest to bardzo „turystyczne” miasto, o czym świadczy bardzo duża ilość hoteli i kurortów. Nie trzeba też chyba mówić o licznych meczetach i bazarach, spotykanych niemal w każdym arabskim mieście.