Tetuan

Tetuan w MarokuTetuan jest stosunkowo niewielkim miastem, liczącym nieco ponad 300 tysięcy mieszkańców. Położone jest w niezwykle ciekawym miejscu, z jednej strony leżące nad wybrzeżem Morza Śródzimnego, z drugiej otoczone przez potężne pasmo górskie Rif. W związku z bliskością Półwyspu Iberyjskiego i Cieśniny Gibraltarskiej, ma w swojej historii liczne wojny i bodboje.

Jak większość miast tego regionu, w starożytności w miejscu tym powstała osada, założona przez koczownicze plemiona Berberów. Na początku naszej ery została ona zniszczona przez Rzymian, którzy założoli tutaj własny obóz. Ślady ich obecności zachowały się w mieście do dzisiaj. Pierwsze większe miasto powstału tutaj na początku XIV wieku, zbudowane przez Marokańskich władców z dynastii Marynidów, Niespełna sto lat późnie zostało zaatakowane i zniszczone przez wojska Kastylii – krainy na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Powodem byli głównie piraci, którzy używali miasta jako bazy do ataków na statki pływające po basenie Morza Śródziemnego. Wkrótce, gdy na Półwyspie Iberyjskim rozpoczęła się rekonkwista, czyli stopniowe wypieranie muzułmanów z tamtych terenów, liczni arabscy i żydowscy uchodźcy osiedlili się w tym miejscu, zakładając miasto Tetuan. W kolejnych latach często popadało ono w konfilkt z Hiszpanami, ponownie z powodu piratów. Problem ten został nieco osłabiony przez zbudowanie murów obronnych wokół miasta. W XIX w wzrosło zainteresowanie obcych krajów tymi terenami, zwłaszcza Francji i Hiszpanii. Skutkiem tego była krótka hiszpańska okupacja miasta na początku lat 60 XIX wieku. Hiszpanie powrócili już kilkadziesiąt lat później, kiedy to w 1912 r wespół z Francuzami objęli całe Maroko protektoriatem. Mimo to, okupacja te nie miała dużego wpływu na charakter miasta i jego mieszkańców – obce władze nie starały się wprowadzać swoich zasad ani większych zmian.

Dzięki stosunkowo łagodnemu podejściu Hiszpańskich władz do Tetuanu, miasto do dziś zachowało typowo marokański charakter. Główną atrakcją jest tutejsza medyna, w której większość budowli wyłożona została białymi kaflami, co nadaje jej charakterystyczny kolor. Głównie ze względu na nią miasto to jest stale pełne turystów. Spowodowało to jego gwałtowny rozwój w ostatnich dziesięcioleciach, co widoczne jest dzięki licznym, stale powstającym hotelom i innym obiektom turystycznym. Zdecydowanie jest jednym z najciekawszych miejsc w całym Maroku.