Mauritius – podstawowe informacje o kraju

Mauritius plaża

Mauritius jest miejscem niewątpliwe pięknym,to raj dla turystów. Można podziwiać najpiękniejsze laguny, białe plaże, błękitną wodę. Dla miłośników nurkowania znajdą się tu piękne podwodne krajobrazy jakimi są rafy koralowe.

Jest to kraj luksusu dla turystów,wspaniałe hotele znajdujące się wśród tropikalnej przyrody. Będąc w tym kraju na pewno trzeba zasmakować tradycyjnej kuchni, niewątpliwie posiada smakowite przekąski dla każdego.

Mauritius to miejsce gdzie można zatracić się wśród pięknej roślinności oraz tropikalnych krajobrazów. Zachwyci nas także kultura tego kraju, niebywała gościnność mieszkańców. Niewątpliwie jest to idealne miejsce na wakacje swoich marzeń.

Otaczające wyspę wody są idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, niebywałą atrakcją jest nurkowanie głębinowe i powierzchniowe, windsurfing wędkarstwo na pełnym morzu oraz golf.

Bez wątpienia można powiedzieć że jest to wymarzone miejsce na wypoczynek w którym na pewno doznamy wielu wrażeń.

Mark Twain twierdził, że Mauritius musiał zostać stworzony wcześniej, a tym samym był pierwowzorem dla biblijnego raju. I rzeczywiście – tutejsze laguny i plaże należą do najpiękniejszych na świecie. Spokojna toń oraz wysoka temperatura wody jest możliwa dzięki rafie koralowej. Ta ostatnia zresztą jest jednocześnie przeszkodą dla dużych ryb, stanowi przy tym doskonałe miejsce do nurkowania. Zajmuje wszakże 300 km kw. powierzchni!

Północną część Mauritiusa oraz spory obszar oceanu można podziwiać z wierzchołka wygasłego wulkanu. Nazywa się go Trou aux Cerfs. Jednak największą atrakcją wyspy jest stolica kraju czyli Port Louis. Jej nazwa pochodzi od francuskiego króla Ludwika XV. Turystów przyciągają szczególnie budowle w stylu kolonialnym. Historia ich powstania wiąże się z Francuzami, którzy w 1715 roku zajęli wyspę, oraz z Anglikami, którzy podbili ją sto lat później.

Podróżni powinni też koniecznie zajrzeć do Grand – Baie. To właśnie w tej miejscowości turyści mogą spróbować oryginalnych potraw indyjskich, kreolskich, chińskich bądź francuskich. Interesującym doznaniem może być również ubieranie się w okolicznych butikach, które proponują przede wszystkim miejscową modę. Poza tym w Grand – Baie znajdują się doskonałe plaże do wypoczynku. Najpopularniejsze z nich to: Pointe – aux – Piments, Balaclava, Mont – Choisy, Pereybcre i Trou – aux – Biches.

Na uwagę zasługuje również Domaine des Chasseurs, czyli wspaniały rezerwat przyrody i myślistwa. Pełno tu dzikiej zwierzyny (m.in. jeleni, małp, dzików) oraz tropikalnej roślinności (eukaliptusów, dzikich orchidei, drzew cynamonowych i hebanowych). W dodatku rezerwat porasta gęsty, tropikalny las. Kilka lat temu zasiedlono tu nowe i rzadkie gatunki ptaków, np. pustułkę.
Wielbiciele mocniejszych wrażeń powinni się udać na Ile Ronde, gdzie pośród tysięcy palm żyją węże boa oraz unikatowe jaszczurki. Mieszkańcami tej wyspy są również faetony, czyli ptaki, które umieszczono w logo narodowych linii lotniczych – Air Mauritius.

Chętni, którzy chcieliby uciec od zgiełku przepełnionych plaż lub miejscowości turystycznych, powinni się koniecznie wybrać na wyspę Rodrigues. Znajduje się ona ok. 650 km od Mauritiusa. Jej specyfiką jest zupełne odizolowanie od innych miejsc oraz archaiczny sposób życia mieszkańców, którzy trudnią się jedynie rybołówstwem i rolnictwem. Rodrigues uchodzi za nietknięty raj i dlatego wszyscy turyści, którzy tam przybywają mają poczucie, jakby nagle znaleźli się na bezludnej wyspie.

Klimat

Na Mauritiusie panuje klimat równikowy wybitnie wilgotny. W kraju występują różnice klimatyczne powstałe przez zróżnicowanie ukształtowania w terenie.
W okresie od września do maja można zaobserwować występujące w tym czasie cyklony tropikalne.

W ciągu miesiąca średnia temperatura wynosi w granicach od 21-26 stopni, w ciągu roku nie występują wahania temperatur. Chłodniej robi się w miesiącach od maja do października,wtedy temperatura nieco spada. Natomiast temperatura wody wynosi 22 stopnie.

Jeśli chodzi o opady to wynoszą od 1500-2300 mm na wschodzie kraju, nieco mniej na zachodzie bo tylko 1000 mm,największe opady można zaobserwować w górach aż 5000 mm.

Na Mauritiusie lato przypada na miesiące od listopada do kwietnia natomiast zima jest od maja do października.
Chcąc udać się na wakacje do kraju najlepiej zrobić to w okresie między późną jesienią a wczesną wiosną.

Kultura

Jeżeli chcemy zobaczyć miejsce w którym produkuje się herbatę należy udać się do Bois Cheri. Znajduje się tam trasa herbaciana która rozpoczyna się w Curepipe wizytą w kolonialnym domu Domaine des Aubineaux. Następnie droga prowadzi do Bois Cheri w którego okolicy jest położona największa plantacja herbaty na wyspie. Dla turystów powstało muzeum w którym można zobaczyć eksponaty do produkcji herbaty.

Nie powinniśmy przeoczyć Eureka Creole Museum, jest to kreolskie muzeum. Znajduje się tam ogród umieszczony nad przepaścią. W muzeum można zobaczyć meble z kolonialnego luksusu,znajduje się tam również galeria z dziełami współczesnymi,starymi instrumentami i mapami morskimi oraz fotografiami Port Louis.

Kolejnym muzeum jest Frederica Hendrika. Można w nim przedmioty odkryte podczas prac na wykopaliskach głównie z okresu holenderskiego panowania.

Podczas naszego zwiedzania nie powinniśmy ominąć naturalnego jeziora Grand Bassin,znajduje się ono w kraterze wygasłego wulkanu. Można tam zobaczyć wiele świątyń z wieloma relikwiami, rzeźb bóstw i figurami hinduistycznymi. Na górę Piton można udać się po schodach prowadzących znad jeziora.

Zwyczaje

Anerood Jugnauth,urodzony 29 marca 1930 roku,znany jako prezydent Mauritiusa od 7 października 2003 roku. dwukrotnie był premierem,dodatkowo ministrem spraw wewnętrznych kraju.
W latach 1982-1995 sprawował funkcję szefa rządu. W latach 60 brał aktywny udział w negocjacjach na temat przyznania niepodległości wyspie. Był liderem Walczącego Ruchu Socjalistycznego, we wrześniu 2000 ponownie został premierem kraju,funkcję sprawował do 2003 roku.

Położenie

Mauritius położony jest w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km od Madagaskaru.

Jak się dostać

W podróż na Mauritius najlepiej udać się przelotem samolotem. Niestety nie ma bezpośredniego połączenie z Polski do tego kraju. Istnieje możliwość dotarcia z takich miast europejskich jak Londyn, Paryż,Frankfurt czy Rzym oraz afrykańskich takich jak Johannesburg, Cape Town, Harare i Nairobi. Można skorzystać z linii lotniczych Air France oraz Austrian Airlines ponieważ oferują one najtańsze przeloty na Mauritius.

Bezpieczeństwo

Nie występują zagrożenia przestępczością należy jednak uważać na złodziei kieszonkowych grasujących na centralnym placu Port Louis.

Należy pamiętać o tym,że zabrania się kąpania w wodach słodkich i wolno stojących na wgląd istnienia zagrożenia bilharcjozą. Baseny powinny być chlorowane,tylko wtedy są bezpieczne.
Nie istnieją zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia.
Zalecane szczepienia:wirusowe zapalnie wątroby typu A i B, błonica,tężec,polio,dur brzuszny,
Opieka medyczna jest na dobrym poziomie,bezpłatne szpitale państwowe nie są dostępne dla obcokrajowców. W razie jakiegokolwiek wypadku turyści korzystają z usług prywatnych szpitali. Warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne.

Podróżowanie po kraju

Dobrym sposobem podróżowania po kraju jest przejazd autobusem ponieważ sieć autobusowa jest gęsta i obiega całą wyspę. Kursują wcześnie od 5 rano do 19 wieczorem,ceny takie przejazdu są bardzo przystępne. Poruszając się tym pojazdem można dotrzeć do każdego miejsca na wyspie, bezpośrednio połączone są ze sobą większe miejscowości Północy i Południa. Aby przejechać z Północy na Południe należy przesiąść się w Port Louis.

Innym środkiem transportu jest rower. W wielu miejscach można go wypożyczyć tak samo ja samochód. Można tez zamówić taksówkę na pół lub cały dzień. Przed wyjazdem należy uzgodnić cenę z kierowcą, taksówkę można zamówić w recepcji hotelowej.

Kuchnia

Kuchnie mauretańską charakteryzują głównie potrawy z ryb ,owoców morza oraz ryżu. Przyrządzając ryby można to zrobić na bardzo wiele sposobów. Popularnym daniem jest marlin,jest to dla nas ryba znana jako łosoś,serwuje się go gotowanego lub grillowanego. W restauracjach można zakosztować dziczyzny. Dla odważnych jest bardzo oryginalna potrawa znana jako gulasz z nietoperzy lub mięso z małp. Jako dodatek do potraw podawane są sosy na ciepło lub zimno, ale także serwuje się ryż z warzywami. Jeśli chodzi o zupy to popularny dla mieszkańców jest rosół z kraba. Lokalnym przysmakiem są pierożki z ciasta z mięsem lub warzywami.

Sałatki podawane są z owoców palmowych. Najpopularniejsze owoce to: ananasy,banany,awokado,guawę,granaty,mango i arbuzy. Natomiast jeśli chodzi o warzywa to jada się pomidory,bakłażany,dynie,rzeżuchę.

Najpopularniejszym napojem na wyspie jest piwo. Znanymi markami są Phoenix i Blue Marlin. Przez Mauretańczyków pijany jest także rum, czyli wódka z trzciny cukrowej. Podaje się go jako drink z dodatkiem coli.

Ceny

Kawa-od 35 MUR
Woda mineralna-1,5l-20MUR
Piwo-1l-od 20MUR

Wymiana waluty

1rupia=100centów
Rupia jest walutą niewymienialną. Zakup rupii możliwy jest na lotnisku oraz kantorach.
Akceptowane karty kredytowe to: American Express, Master Card, Diners,Visa.

Ambasada Polski

Brak placówki dyplomatycznej 33,Royal Road,Florea,Mauritius

Ludność

Populacja Mauritiusa wynosi 1,1 mln mieszkańców.

Grupy etniczne

Główną grupą etniczną są Indo-Maurytyjczycy 68%. Pozostałe grupy to Kreole 27%.

Religia

Chociaż Mauritius zamieszkuje około miliona osób, to kładzie się tu wyjątkowo duży nacisk na religię. Ponad połowa mieszkańców wyznaje hinduizm, pozostali katolicyzm i islam. Najmniejszy odsetek wyznawców przyciągnął protestantyzm i buddyzm.

Władze Mauritiusa ustanawiając ustawowo dni wolne od pracy, starały się uwzględnić przynajmniej po jednym święcie religijnym istotnym dla każdej z grup etnicznych i wyznaniowych. Ci, którzy akurat nie obchodzą danego święta, spędzają zwykle ten dzień podczas rodzinnego pikniku.

Z istotnych uroczystości religijnych należy na pewno wymienić hinduską Cavadee. Obchodzona jest ona w styczniu i lutym: wieńczy 10 – dniowy post adeptów, pozwala również oczyścić umysł i ciało. Momentem kulminacyjnym uroczystości jest przejście pokutników na tyły świątyni i oblanie mlekiem posągu Mourougana, który jest synem boga Shivy. Mleczna kąpiel ma symbolizować nieogarniony dar życia. Z kolei najważniejszym świętem ortodoksyjnych hindusów na Mauritiusie jest Maha Shivahatree, czyli czterodniowa pielgrzymka do jeziora Grand Bassin.  Wierzą oni, że wody jeziora są połączone z Gangesem w Indiach.

Jeśli chodzi o chrześcijan, to największym szacunkiem obdarza się tutaj żyjącego w XIX wieku, ojca Lavala. Ten francuski misjonarz znaczną część swojego życia poświęcił osobom najbiedniejszym. Uroczystości religijne przy grobie beatyfikowanego Lavala (nazywanego też apostołem Mauritiusa) odbywają się zawsze w nocy z 8. na 9. września. Przybywają na nie wyznawcy różnych religii, nie tylko katolickiej.

W przypadku muzułmanów świętuje się przede wszystkim męczeństwo wnuka Mahometa, Imana Husseina. Co prawda jest to oficjalnie czas wyciszenia i modlitwy, ale na Mauritiusie ma wtedy miejsce festyn Yamseh. Po ulicach miasta obnoszona jest bambusowa wieża z uskrzydlonymi końmi wypełniona różnokolorowymi papierkami. W trakcie przemarszu można dostrzec biczujących się ludzi lub osoby raniące się za pomocą szabli. Oczywiście, muzułmanie świętują też zakończenie Radamanu, czyli 40 – dniowego wielkiego postu. W trakcie jego trwania jedzą jedynie dwa posiłki dziennie: suhoor przed świtem i iftar po zachodzie słońca.

Nie da się ukryć, że religia na Mauritiusie odgrywa ogromną rolę. Można by nawet powiedzieć, że określa rytm życia tamtejszych mieszkańców. Dowodem na to są przepełnione świątynie oraz gruntowne przygotowania do każdego ze zbliżających się świąt. Na koniec warto podkreślić, że zdecydowana większość wyznawców różnych religii uczestniczy w pielgrzymkach.

Sławni ludzie

Anerood Jugnauth,urodzony 29 marca 1930 roku,znany jako prezydent Mauritiusa od 7 października 2003 roku. dwukrotnie był premierem,dodatkowo ministrem spraw wewnętrznych kraju.
W latach 1982-1995 sprawował funkcję szefa rządu. W latach 60 brał aktywny udział w negocjacjach na temat przyznania niepodległości wyspie. Był liderem Walczącego Ruchu Socjalistycznego, we wrześniu 2000 ponownie został premierem kraju,funkcję sprawował do 2003 roku.