Cozumel (San Miguel de Cozumel)

Cozumel wyspaIdąc śladami Majów warto wybrać się kiedyś na wyspę zwaną Cozumel, co w języku Majów oznacza wyspę jaskółek. Jest to obszar należący do Meksyku, położony na morzu Karaibskim, w odległości zaledwie 20 kilometrów od znanego nam półwyspu Jukatan. Pod względem administracji kraju należy do stanu Quintana Roo i jest jedną z kilkunastu jej gmin. Jest to świetny ośrodek turystyczny dla osób, które uwielbiają nurkowanie. Centrum tej wyspy jest miejscowość zwana San Miguel de Cozumel. Z kolei pozostałą część wyspy w dłużej mierze jest nie zaludniona, dlatego można tu podziwiać piękną i bujną przyrodę rodzimą. Najbardziej zaludnione są zachodnie krańce wyspy.

Na początku była ona zamieszkiwana przez Majów, którzy prowadzili zwyczajny, spokojny tryb życia. Po często znaleziono także pozostałości i zabytki po kulturze Olmeków. Był to obszar, gdzie kultywowano boginię Księżyca, w związku z czym możemy tu zobaczyć liczne ruiny świątyń i kaplin poświęconych jej czci. Już w tamtym okresie wiele osób przybywało tu na pielgrzymki. Jednak w czasie II wojny światowej większość zabytków kultury przestałą istnieć, a na ich miejsce wybudowano nowy pas startowy dla samolotów. Jednak populacja Majów została zdegradowana już w czasie kolonizacji oraz przywiezionym z Europy chorobom min. ospie. Później stała się świetną kryjówką dla piratów.

Później Cozumel miała zostać wykupiona przez Abrahama Lincolna, aby osiedlić tam wielu niewolników afrykańskich. Obecnie ludność wyspy utrzymuje się tu głównie z turystyki. Jest to częste miejsce wyboru par, które chcą tu spędzić miesiąc miodowy.

Można tu korzystać z różnych form rozrywki. Jedną z atrakcji jest dziewicza przyroda, która sprawia, że czujemy się tu jak w prawdziwej dżungli, samotnie. Oprócz tego najczęściej turyści korzystają z licznych plażach, zadbanych i piaszczystych. Oprócz tego skłania nas do przyjazdu także dobrze rozwinięta infrastruktura.

Oprócz tego istnieje także wiele rozrywek kulturalnych, gdzie za przykład można posłużyć co niedzielny festiwal w San Miguel, podczas którego mamy możliwość poznania muzyki meksykańskiej oraz ludowych tańców. Wszystko dzieje się spontanicznie, a zabawa jest przy tym niesamowita. Znajduje się tu także główna promenada, przy której zlokalizowano wiele restauracji z lokalnym i międzynarodowym jedzeniem. Wieczorem można przyjść tu na jedną z licznych dyskotek, gdzie panuje niezwykle przyjazna atmosfera.

W ciągu ostatnich lat wielu turystów zauważyło, że miejsce to posiada wiele atrakcji turystycznych, dzięki którym cała podróż może się okazać niezwykle bajeczna i niezapomniana. Cozumel to wyspa dla tych, którzy kochają spokój i ciszę i chcą odpocząć od zgiełku ulic. Oprócz głównego miasta jest to jeszcze kilka mniejszych miejscowości, a oprócz tego przyroda została prawie nienaruszona. Dlatego będziemy mogli tu w pełni korzystać z czystego powietrza oraz lazurowej wody, gdzie widać niemalże wszystko na dnie gołym okiem, możesz także skorzystać w tym celu z nurkowania i innych dodatkowych atrakcji.