Guanajuato

Guanajuato w Meksyku

Guanajuato jest jednym z 31 stanów wchodzących w skład Meksyku, znajduje się w środkowej części tego kraju. Słynie przede wszystkim z licznych kopalni srebra, które jest tutaj wydobywane już od kilku stuleci. Zobaczyć tu można również pozostałości po dawnych cywilizacjach, które niegdyś istniały w tej części świata.

Badania archeologiczne wykazują, że tereny te były zamieszkane już w piątym stuleciu p.n.e. Po ich pierwotnych mieszkańcach zachowało się do dziś wiele śladów. Aż do przybycia tu Hiszpanów w XVI wieku, Guanajuato było zamieszkane przez Azteków, którzy tworzyli tutaj bardzo dobrze rozwinięte społeczeństwo. Niestety, wraz z nadejściem Europejczyków, uległo ono niemal całkowitemu zniszczeniu – kultura indian zanikła wskutek przymusowej chrystianizacji oraz prześladowań. Region ten stał się jednym z najbogatszych w całej hiszpańskiej koloni za sprawą ogromnych złóż srebra, które odkryte zostały jeszcze w XVI stuleciu. Kopalnie pochodzące z tamtego okresu wciąż można zobaczyć na własne oczy, gdyż wiele z nich zachowało się w bardzo dobrym stanie. W XVIII i XIX wieku miały tutaj miejsce liczne ruchy mające na celu uzyskanie niepodległości przez Meksyk. Od tego czasu Guanajuato odgrywało istotne role w licznych rewolucjach i przewrotach, jakie na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci nawiedzały ten kraj. Do dziś pozostaje on jednym z najbardziej zaludnionych i najlepiej rozwiniętych regionów Meksyku.

Guanajuato zamieszkuje niemal 5 mln mieszkańców i zajmuje powierzchnię ok. 30,5 tysięcy km2. Jego stolicą jest miasto Guanajuato, znane ze swoich pięknych zabytkowych budowli. Gospodarka stanu w dużym stopniu opiera się na rolnictwie, które w doskonały sposób wykorzystuje dogone warunki klimatyczne i przyrodnicze. Również wydobycie srebra znakomicie prosperuje tutaj już od XVI wieku. Naturalnie, dużą rolę odgrywa również turystyka. Na odwiedzających czeka tutaj mnóstwo atrakcji, takich jak wspomniane już wyżej zabytkowe kopalnie srebra. Często spotkać tutaj można również urokliwe, niewielkie miasteczka, w których styl życia mieszkańców pozostaje niemal ten sam od wielu pokoleń.

Guanajuato z pewnością należy do najpiękniejszych zakątków w Meksyku. Pod wieloma względami pokazuje tradycyjną kulturę mieszkańców tego kraju, która rozwinęla się tutaj już od czasów rządów Europejczyków. Dodatkowo, piękne krajobrazy i wspaniały klimat z pewnością uczynią pobyt tutaj wspaniałym przeżyciem.