Meksyk (miasto) – stolica Meksyku

Meksyk miasto w Meksyku

Nazwę Meksyk nosi zarówno kraj położony w Ameryce Północnej, jak i jego stolica, miasto leżące w jego środkowej części. W jego architekturze dostrzec można liczne elementy europejskie, jak I te zaczerpnięte z kultury indian, mieszkających tutaj jeszcze długo przed przybyciem pierwszych kolonizatorów. Dlatego też miasto to stanowi idealne odzwierciedlenie struktury społecznej panującej w całym kraju, będącego niejako mieszaniną dwóch różnych cywilizacji.

Zanim te tereny dzisiejszego Meksyku przybyli odkrywcy z Europy, istniało tutaj duże i silnie rozwinięte państwo Azteków. Na miejscu obecnego miasta Meksyk indianie zbudowali swą stolicę, zwaną Tenochtitlán, uznawaną za jedno z największych miast ówczesnego świata. Jego rozwój przerwany został przez przybycie do Ameryki Hiszpanów, którzy stopniowo zaczęli opanowywać imperium Azteków. W końcu w 1521 roku ich stolica upadła i została doszczętnie zniszczona, a na jej gruzach wzniesiono całkiem nowe miasto, znane do dzisiaj właśnie jako Meksyk. Przez kolejne stulecia miasto to rozwijało się bardzo prężnie, stając się największym miastem w całej hiszpańskiej kolonii, obejmującej wówczas również ogromne tereny leżące dziś na zachodzie Stanów Zjednoczonych. W tym to okresie powstało tutaj wiele budynków będących dziś cennymi zabytkami architektury, w większości wzorowanej na europejskiej. W XIX wieku po uzyskaniu niepodległości przez całą kolonię, Meksyk stał się stolicą wolnego i niezależnego kraju.

Dzisiejszy Meksyk jest jednym z największych miast na całym świecie – liczy sobie ok. 8,7 mln mieszkańców. Jest też miejscem bardzo nowoczesnym i rozwiniętym, oferującym liczne atrakcje i zabytki. Do najbardziej charakterystycznych cech miasta należą wszelkiego rodzaju parki i ogrody, których jest tutaj całe mnóstwo, dzięki czemu nie jest to typowa „betonowa dżungla”, czego można by się spodziewać po tak ogromnym ośrodku miejskim. Oprócz tego, kwitnie tu również życie kulturalne, o czym świadczy duża liczba rozmaitych kin, teatrów i oper.

Miasto Meksyk, podobnie jak i cały kraj, stanowi niezwykle barwną mozaikę kilku kultur i narodów. Równocześnie jest bardzo nowoczesnym miejscem, dzięki czemu każdy turysta może liczyć na wysoki komfort w czasie spędzania tutaj wakacji. Dodatkowe słowa zachęty nie są chyba nikomu potrzebne – miasto to posiada wystarczająco dużo do zaoferowania, aby swoim urokiem zaczarować każdego, kto zdecyduje się je odwiedzić.