Meksyk – podstawowe informacje

Meksyk na mapieJednym z krajów, który warto odwiedzić  to Meksyk. Znajduje się w Ameryce Północnej i po części Środkowej i jest krajem w dużej mierze górzystym. Aż 80 procent jest powierzchni to tereny powyżej 1000 metrów kwadratowych. Północ i środek kraju zajęte są przez wyżynę Meksykańską. Na południu wzdłuż wybrzeża ciągnie się Kordyliera Wulkaniczna, w której znajduje się wiele młodych wulkanów. Znajduje się to najwyższy szczyt liczący ponad 5700 metrów Orizaba. Jest to teren dość aktywny sejsmicznie. Na terenie całego kraju można zobaczyć liczne i bardzo piękne wodospady. Klimat zależy od położenia, ponieważ kraj rozciąga się na dość sporą odległość, zatem będzie zmieniał się od podrównikowego do zwrotnikowego. Niziny nadbrzeżne leżą w gorącej strefie, co sprzyja turystyce. Ze względu na wyżynny charakter można tu spotkać sawanny, pustynną roślinność i lasy kolczaste, które nie potrzebują zbyt wiele sody.

Meksyk należy do krajów bogactwa starożytnego, na którym niegdyś było wiele cywilizacji dobrze zresztą zorganizowanych, do których należały min. Mistekowie, Olmekowie, Majowie, którzy zaczęli tworzyć na tym terytorium pierwsze większe miasta. Jednak ich upadek nastąpił nagle z niewiadomych przyczyn, choć wcześniej przeżywali niezwykły rozkwit. Później dotarli tu Aztekowie, których imperium zostało podbite przez Francuzów w okresie wielkich kolonizacji. Ponadto kulturę Indian zaczęto niszczyć i sprowadzać tu licznych niewolników do pracy. W połowie XIX wieku państwo zdobyło niepodległość. W okresie prekolumbijskim Meksyk był ośrodkiem indiańskiej kultury, potem zaś zapanowała tu sztuka kolonialna. Szczególnie wpływy hiszpańskie było widać w architekturze szczególnie w stylu plateresco, która odznaczała się bogatym zdobnictwem plastycznym, a także połączeniem stylów mauretańskiego z renesansowym, szczególnie w budownictwie sakralnym. Cennymi dokumentami literackimi i historycznymi były na pewno kroniki podbojów spisywane przez H. Cortesa. Współczesna literatura należała niewątpliwie do Octavio Paza, który zdobył nagrodę Nobla w tej dziedzinie.

Meksyk jest jednak jednym z centrów wielu kultur, dlatego warto zobaczyć ich zabytki. Należą do nich liczne pozostałości dawnych budowli azteckich a także liczne katedry z okresu baroku, ratusz i cytadela, pochodzące z XVI i XVII wieku. W miejscowości oddalonej około 40 kilometrów od stolicy znajdują się ruiny miasta prekolumbijskiego ze słynną piramidą Księżyca na czele. Znajdują się tu także świątynie, w których można znaleźć liczne malowidła ścienne. Ciekawa jest także piramida Słońca, która nazywana jest cytadelą ze świątynią boga wiedzy oraz ruinami pałaców, domów, grobów. Ciekawostką są także zabytkowe fortyfikacje nadbrzeżne, które można oglądać do woli. Ciekawa jest także świątynia Majów w Jukatanie, jednak została w dużej mierze zniszczona przez Azteków, a następnie przez Hiszpan. To wszystko sprawia, że Meksyk jest ciekawym miejscem dla turystów, gdzie swoje miejsce znajdą zarówno wczasowicze, jak rządni wiedzy o kulturze Majów i Azteków.