Tabasco (stan w Meksyku)

Tabasco w Meksyku

Nazwa Tabasco z pewnością wielu osobom kojarzy się z popularną przyprawą. Tabasco to jednak również stan w południowym Meksyku, który wśród wielu turystów cieszy się taką samą sympatią, jak słynny sos wśród miłośników gotowania.

Tereny, na których leży dzisiejszy Meksyk były zamieszkane już wiele stuleci przed naszą erą. W okolicach stanu Tabasco na przestrzeni wieków rozwijały się trzy większe plemiona indian – najpierw byli to Olmekowie, którzy zostali wyparci przez Majów. Ci z kolei w XIII wieku n.e. ustąpili miejsca Toltekom. Spokojny i swobodny rozwój tych cywilizacji został przerwany przez przybycie Europejczyków do Ameryki. Na początku XVI wieku pojawiły się tutaj pierwsze hiszpańskie ekspedycje, które w ciągu kilku lat całkowicie opanowały te tereny. Jako część hiszpańskiej koloni Tabasco nie cieszyło się dużym rozwojem gospodarczym, ani nawet szczególnym zainteresowaniem władz. Wskutek tego w XVII i XVIII wieku liczba ludności mieszkającej w tym regionie drastycznie spadła. Sytuacji nie poprawiło ogłoszenie Meksyku niepodległym krajem – Tabasco wciąż było zbyt słabe ekonomicznie, aby jego mieszkańcy cieszyć się mogli jakimkolwiek dobrobytem. Uległo to zmianie dopiero w drugiej połowie XIX wieku, kiedy po kilku rewolucjach i wojnach, w całym Meksyku nastąpił okres pokoju, jednak na całkowite polepszenie swojego położenia mieszkańcy tego regionu musieli czekać aż do drugiej połowy XX wieku, kiedy to odkryto tutaj duże pokłady ropy naftowej. Obecnie ich eksploatacja jest jednym z podstawowych filarów gospodarki stanu Tabasco.

Jednym z największych atutów Tabasco jest piękno przyrody, które urzeka każdego odwiedzającego ten stan turystę. W odróżnieniu od północnej i środkowej części Meksyku, klimat jest tutaj bardziej wilgotny, zaś lasy są o wiele bardziej powszechniejszym widokiem niż suche i nieprzyjazne pustynie. Spotkać tutaj można również wiele zabytków, zarówno tych pozostawionych przez pierwotnych, indiańskich mieszkańców tego lądu, jak i stworzonych przez jego hiszpańskich zdobywców.

Tabasco jest kolejnym regionem na mapie Meksyku, który zawiera w sobie coś unikalnego i wyjątkowego. Przebywając tutaj natknąć można się na budowle i krajobrazy, których nie zobaczymy w żadnym innym miejscu w tym kraju – to właśnie dzięki takim cechom niemal każdy tutejszy stan jest na swój sposób niezwykły.