Auckland

Auckland w nowej zelandiiWedług polinezyjskiej legendy North Island (Wyspa Północna) jest rybą wyciągniętą z morza przez Maui. Obecnie jest bardziej zaludniona z dwóch wysp Nowej Zelandii i przyciąga turystów pięknym krajobrazem i wieloma atrakcjami. To właśnie na Wyspie Północnej znajdują się trzy największe miasta Nowej Zelandii: Auckland, Wellington i Hamilton. Trzy najważniejsze  rejony Wyspy Północnej to: Bay of Islands, Rotorua i Park Narodowy Urewera. Auckland jest jednym z najbardziej rozległych miast świata i najważniejszym ośrodkiem ekonomicznym kraju. Leży na obszarze 1016 km2.Jest siostrzanym miastem Los Angeles. Tereny Auckland są jednym z największych na świecie obszarów połączonych metrem. Miasto skupia ponad milion ludzi z czteromilionowej populacji Nowej Zelandii. W Auckland City mieszka 30% ludności regionu i 10 % całego społeczeństwa. Tereny Auckland są jednym z największych na świecie obszarów połączonych liniami metra Nazywa się je ,,miastem żagli’’, ponieważ  zawsze w ostatni poniedziałek stycznia odbywają się tu regaty, podczas których zawija do portu ok. tysiąca łodzi żaglowych. Brytyjskie osadnictwo  w Auckland rozpoczęło się oficjalnie wraz z wizytą przedsiębiorczego pastora  Samuela Marsdena w 1820 roku. Misjonarz nazwał świeżo upieczoną stolicę na cześć hrabiego Auckland, George’a Edena., wicekróla Indii.

W obszarze Auckland znajdują się cztery miasta: na południu przylega Manukau

( najgęściej zaludniony obszar kraju); na zachodzie Waitakere; po drugiej stronie Waitemata jest North Shore. Wszystkie cztery miasta rozciągają się obecnie na długości 80 km od Whangaparaoa na północy po Drury na południu.

W Auckland zastąpiono eleganckie wiktoriańskie budynki tanimi blokowiskami. Jednak można dotrzeć do ciekawych historycznych obiektów w centrum miasta. Interesującym budynkiem jest zbudowany w 1912 roku  z czerwonej cegły Ferry Building przy Quay Street. Nieopodal znajduje się New Zealand National Maritime Museum, którego ekspozycja ukazuje marynistyczną historię kraju. Po drugiej stronie Quay Street znajduje się Queen Elizabeth Square z dużym neoklasycystycznym budynkiem z 1910 roku. Ciekawą kolekcję eksponatów z zakresu historii naturalnej, etnologii i archeologii posiada Auckland War Memorial Museum. Do najbardziej interesujących należy 35-metrowa piroga wojenna „TE-Toki-A-Tapiri” (Topór Tapiri) wyrzeźbiona w 1836 roku z jednego pnia wielkiego drzewa totara, mogąca pomieścić stu wojowników. W Auckland znajduje się Sky Tower (328). Jest to najwyższa budowla na półkuli południowej i ósma co do wielkości na świecie. Auckland to największe polinezyjskie miasto na świecie. Blisko 250 tys. Nowozelandczyków pochodzi z Wysp Pacyfiku, a blisko 60% z nich mieszka w rejonie Auckland. Najwyższym punktem miasta jest 196-metrowy stożek wygasłego wulkanu Mount Eden. Innym ciekawym miejscem jest Museum of Transport and Technology, którego ekspozycja obejmuje zabytkowe i działające modele pojazdów. Jest wśród nich samolot zbudowany przez Nowozelandczyka Richarda Pearse’a, na którym dokonał on pierwszego, niepotwierdzonego oficjalnie lotu w marcu 1903 r., kilka miesięcy przed braćmi Wright. Auckland to bez wątpienia wrota Nowej Zelandii.

Auckland jest konglomeracją wielu miast i atmosfera okolicy zmienia się zależnie od tego, czy podróżuje się na zachód, południe, północ czy na

wschód- na 47 wysepek w zatoce Hauraki. Obecnie większa część terenów podmiejskich na zachód od Auckland to kraina wielkich centrów handlowych, gdzie wzdłuż szerokich dróg roi się od nijakich reklam i lekkiej przemysłowej zabudowy.

Jest to jednak brama gęsto zalesionych wzgórz Waitakere Ranges. Tutaj olbrzymie drzewa kauri, gigantyczne paprocie i palmy nikau tworzą prawdziwy raj dla miłośników wypraw do buszu, których w okolicy nazywa się „trampersami”. Za górami świat robi się naprawdę dziki. Poprzetykaną plażami krawędź lądu smagają dale Morza Tasmana.

Plaże

Plaże na zachodnim wybrzeżu są ciekawą atrakcją okolic Auckland. Najbardziej wysunięta na północ plaża Muriwai jest w zasadzie publiczną drogą. Na jej południowym krańcu mieszka kolonia głuptaków, którą można oglądać z bliska ze specjalnych platform. Natomiast w Wkatipu wzburzone morze wdziera się do pływowego Manukau Harbour, które podczas odpływu jest błotną równiną. Południe Auckland to ubogie Manukau City. Natomiast północ to przede wszystkim most portowy – Auckland Harbour Bridge – otwarty w 1959 r. Po drugiej stronie mostu znajduje się Devonport – zamożna dzielnica ze wspaniałymi kamienicami w stylu wiktoriańskim. Niedaleko Devonport w kierunku północnym linia brzegowa tworzy ciąg jaskiń i plaż. Jednym z dwu ciekawych rejonów termalnych w okolicach Auckland jest Waiwera Thermal Resort.

Wyspy

Na wschód od Auckland znajduje się 47 wysepek w zatoce Hauraki. Najbardziej niezwykła z nich to Rangitoto, która jest nieczynnym od 600 lat wulkanem. Najgęściej zaludniona ze wszystkich wysp to Waiheke  Island, która niegdyś była schronieniem ubogich i artystów. Z Tiritiri Matangi Island wiąże się jeden z największych sukcesów konserwatorów przyrody. Wyspa, oczyszczona z chwastów i drapieżników, stała się wspaniałym, otwartym azylem wielu zagrożonych w Nowej Zelandii gatunków ptaków, w tym kiwi i takahe. Jeszcze dalej na północ leży Kawau Island, popularna wśród żeglarzy. Okazały Mansion House był wiejską rezydencją jednego z pierwszych gubernatorów, sir George’a GreYa. To on przywiózł tu walabie ( popularne kangury kojarzone z Australią) – dzisiaj bardzo liczny i kłopotliwy gatunek. Najbardziej odległa jest Great Barrier Island. To zupełnie inny świat, gdzie niewielka stała populacja żyje bez prądu. Mieszkańcy słyną jako najbardziej samotnicze i twarde charaktery. Tutejsze plaże są zachwycająco dziewicze, większość lasów pozostała nietknięta, a sama wyspa daje schronienie kilku wyjątkowym gatunkom zwierząt i roślin. Wyspa stanowi popularny teren nurkowania, łowienia ryb i surfowania. Do Auckland można się dostać promem lub samolotem. Podobnie jak mieszkańcy siostrzanego Los Angeles aucklandczycy są namiętnie i obsesyjnie zakochani w samochodach. Dlatego przez dziesiątki lat nie zajmowano się rozbudową kolei.