Powerty Bay i Hawkes Bay

Hawkes Bay półwysepPowerty Bay jest regionem hodowców owiec i bydła oraz słynie z sadów cytrusowych. Najważniejszym ośrodkiem jest Gisborne które leży na 178 stopniu długości geograficznej i słynie z tego, że jako pierwsze miasto globu wita wschód słońca. Nazywane ,,miastem mostów’’ leży na brzegach rzek Taruheru i Waimata oraz Waikanae Creek, które łączą się, tworząc Turanganui River. Ma około 35 tys. mieszkańców i słynie przede wszystkim ze wspaniałych warunków do uprawiania sportów wodnych.

Atrakcje Gisborne

Niewątpliwie warto odwiedzić Tairawhiti Museum, w którym znajduje się ekspozycja marynistyczna skonstruowana z elementów parowca „Star of Canada”, który rozbił się przy plaży Kaiti w 1912 r. Ciekawym zabytkiem jest dom spotkań Te Poho – o – Rawiri, który zachwyca wspaniałymi rzeźbami. Gisborne, otoczone pięknymi lasami, chlubi się także własnym ogrodem dendrologicznym, w którym znajduje się największa nowozelandzka kolekcja drzew.

Powerty Bay

Wybrzeże Powerty Bay ciągnie się na południe w stronę półwyspu Mahia, gdzie łączy się z rejonem Hawke’s Bay.W pobliżu przesmyku oddzielającego obydwie zatoki, 60 km na południe  od Gisborne, warto zajrzeć do atrakcyjnej miejscowości Morere ze względu na gorące źródła.albo po to, żeby pójść na wycieczkę po buszu. Warto zajrzeć również do Napier najważniejszego – obok- Hastings- miasta Hawke’s Bay. Miasta przeżyły tragiczne trzęsienie ziemi w 1931 r., po którym Napier dosłownie powstało z popiołów i stąd ciekawa architektura w stylu art deco. Zespół stylowych budynków w centrum miasta zyskał ogromne uznanie na całym świecie. Jedynym budynkiem, który wymknął się temu wzorcowi, jest wspaniały County Hotel, zbudowany w neoklasycznym stylu wiktoriańsko – edwardiańskim. Kolejnym ciekawym miejscem w Napier jest 2 – kilometrowa Marine Parade – duży nadmorski zespół ogrodów wypoczynkowych, rzeźb, fontann, pamiątek po trzęsieniu ziemi. Skarbami architektury po trzęsieniu ziemi szczyci się również Hastings, które jest zagłębiem owocowym. Sprzyjający klimat typu śródziemnomorskiego, czyste wody z głębinowego ujęcia i nowoczesne technologie upraw uczyniły z niego jeden z najważniejszych rejonów uprawy jabłek na świecie. Niespełna 18 km od tego miasta znajduje się największa na stałym lądzie kolonia głuptaków na Cape Kidnappers.

Jeszcze dalej na południe odcisnęła swoje ślady inna kultura europejska. W XIX wieku odważni norwescy i duńscy osadnicy wycięli lasy deszczowe na południu Hawke’s Bay i  założyli takie miasta, jak Norsewood i Dannervirke. To ostatnie jest zapleczem przemysłu rolnego i doskonałym miejscem na przerwę w podróży po ruchliwej autostradzie prowadzącej do Monawatu na południu i Hawke’s Bay na północy.