Queenstown i półwysep Otago

Otago półwysep Queenston jest położone w przepięknym rejonie Wyspy Południowej, w otoczeniu jezior i gór. Nazywane perłą nowozelandzkiej turystyki pełni funkcję całorocznego wytwornego kurortu, którego nazwa kojarzy się przede wszystkim z różnymi sposobami uprawiania sportów wodnych. Żeby poznać miasto, najlepiej je oglądać z Bob’s Peak, gdzie wjeżdża się kolejką linową. Natomiast wyciąg krzesełkowy prowadzi na sam wierzchołek Brecon Street, gdzie znajduje się Kiwi and Birdlife Park, w którym można podziwiać zagrożone gatunki ptaków, jak szczudłak nowozelandzki.

Półwysep Otago

Queenston leży w samym sercu półwyspu Otago. Półwysep ma niepowtarzalny charakter, który wyraźnie odróżnia je od pozostałych części kraju. Na zachodzie dominują nad nim niektóre spośród najpiękniejszych szczytów Alp Południowych, wyrastające ponad głębokimi jeziorami lodowcowymi. Jednak największe znaczenie ma tu niezwykły krajobraz wyrzeźbiony i wygładzony w łupkach mikowych, z których zbudowany jest płaskowyż. W suchym kontynentalnym klimacie w centralnej części płaskowyżu czystość powietrza podkreśla grę światła. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, jakie wywiera surowy, słabo krajobraz błyszczący różnymi odcieniami brązu, ochry i sjeny. Ten efekt od pokoleń ściąga tu pejzażystów. Sama sceneria nie wystarczyłaby, żeby skłonić ludzi do odwiedzania tego zakątka. W ciągu dziewięciu wieków ludzkiej obecności na tych terenach, przynętą ściągającą osadników do Otago były: ptaki moa, jadeit, pastwiska, złoto, hydroenergia, a obecnie turystyka. W XIX wieku na półwysep licznie przybywali Europejczycy skuszeni złotem. Szybko płynące rzeki okolic Queenston są doskonałym miejscem do raftingu i wypraw motorówką jet-boat. Z Queenston samoloty wycieczkowe i helikoptery wyruszają na trasy zaliczane do najbardziej widowiskowych na świecie, prowadzące ponad jeziorami, górami i fiordami.

Wakatipu to chyba najbardziej zapadające w pamięć i pełne tajemnic jezioro półwyspu Otago. Pobudza wyobraźnię swoim wężowym kształtem i jakby rytmicznym „oddychaniem”. Według pradawnej maoryskiej legendy jest „jamą potwora”, która powstała, kiedy dzielny i odważny młodzieniec podpalił ciało śpiącego olbrzyma. Ogień stopił lód, a spływająca woda wypełniła 80 – kilometrową rynnę i w ten sposób powstało jezioro. W rzeczywistości wszystkie trzy główne jeziora półwyspu Otago (Wakatipu, Wanaka,i Hawea ) zostały wyżłobione przez lodowce. Na południu półwyspu leżą nieduże miasteczka pamiętające czasy poszukiwaczy złota. Należą do nich: Lawrence, Naseby i St Bathans.