Taranaki, Wanganui i Manawatu

Żyzna równina Taranaki to następny ciekawy region Nowej Zelandii.

rzeka Wanganui Malowniczy krajobraz tego wiejskiego obszaru usiany jest cichymi, urokliwymi miasteczkami, a nad wszystkim góruje majestatyczny wulkan. Głównym ośrodkiem jest miasto New Plymouth, które zajmuje tereny u podnóża Mount Taranaki, wygasłego wulkanu ( 2518 m n.p.m.) o kształcie prawie doskonałego stożka.

Zwiedzanie

Zwiedzanie  New Plymouth najlepiej zacząć od Puke Ariki, w miejscu, które jest muzeum, interaktywną biblioteką i centrum informacji turystycznej. Interesujące eksponaty i interaktywne wystawy pozwalają się zapoznać z historią i kulturą regionu Taranaki. Do muzeum należy Richmond Cottage, czyli mieszkanie pierwszych tutejszych osadników. Rejon New Plymouth słynie także z powodu przepięknych parków. W Parku Narodowym Egmont wytyczono ponad 300 km szlaków w buszu. W Pokekura Park nieużytki przekształcono w piękne jeziora, ogrody, gaje paproci, fontanny i wodospady. Przez całą długość miasta prowadzi przyjemny 7 – kilometrowy Coastal Walkway.

Na pułudniu od New Plymouth  leży miasto Wanganui, przez które płynie  najdłuższa rzeka żeglowna Nowej Zelandii. Największą atrakcją na zachód od miasta są rezerwaty: Bason Botanical Reserve (botaniczny) i Bushy Park( krajobrazowy).Ważną atrakcją każdej wizyty w Wanganui jest Whanganui River Road, 79 – kilometrowy odcinek drogi wzdłuż rzeki.Warto zatrzymać się w Ratana , małej miejscowości nazwanej imieniem słynnego maoryskiego misjonarza, wróżbity i uzdrowiciela. Największym miastem po drodze do Palmerston North jest Bulls. Samo Palmerston North to kwitnący ośrodek rolniczego Manawatu. Ciekawym obiektem jest New Zeland Rugby Museum, którego zbiory obejmują najróżniejsze przedmioty, od bluz poprzez historyczne gwizdki aż po specjalną sekcję poświęconą All Blacks, czyli reprezentacji kraju. Ulice z centrum miasta rozchodzą się we wszystkich kierunkach. Ścieżki spacerowe wokół Palmerston  prowadzą do pobliskich otoczonych buszem rezerwatów. Ponadto, ze względu na doskonałe zaplecze, miasto jest popularnym w kraju ośrodkiem sportowym. Z Palmernston można dotrzeć do rezerwatów Pohangina i Totara, obszarów dziewiczego buszu. Następnie droga zwęża się i południowym skrajem wąwozu Manawatu łączy ten rejon z Hawke’s Bay. Wzdłuż drugiego brzegu rzeki biegnie linia kolejowa otwarta w 1891 r