Wellington – stolica Nowej Zelandii

Wellington w nowej zelandii Na Wyspie Północnej leży również stolica Nowej Zelandii – Wellington. To miasto nad Cieśniną Cooka, oddzielającą Wyspę Północną od Południowej. Jest siedzibą rządu Nowej Zelandii i należy do trzynastki najintensywniej działających dużych portów kraju, przede wszystkim ze względu na promy kursujące przez Cieśninę Cooka w każdych warunkach pogodowych oraz zagraniczne statki rybackie. Wellington od dawna porównuje się do San Francisco przede wszystkim ze względu na  wspólną im aktywność sejsmiczną. Miasto położone jest nad niewielką zatoką w otoczeniu zielonych wzgórz. Do najciekawszych budowli należą tu stare drewniane domy z ubiegłego wieku, a wśród nich jeden z największych na świecie budynków drewnianych — Old Government Building. Spośród kilku muzeów na uwagę zasługuje zwłaszcza Muzeum Narodowe ze zbiorami etnograficznymi i przyrodniczymi. Mieszkańcy Wellington wypoczywają najczęściej na plażach sąsiadujących z miastem, zaś popularnym celem wycieczek jest wzgórze.

Zwiedzanie stolicy
Tak samo jak w San Francisco kursuje tutaj tramwaj linowy, z którego można podziwiać port i ciekawą zabudowę miasta. Życie w Wellington utrudnia wiatr. Tę niedogodność wynagradza fakt, że Wellington  to najbardziej atrakcyjne architektonicznie miasto Nowej Zelandii. Posiada wspaniałą kolekcję domów malowanych we wszystkich kolorach tęczy. Jest siedzibą rządu, toteż nie brakuje tu budynków użyteczności publicznej. W Wellington znajduje się najlepsze muzeum Nowej Zelandii, Te Papa Tongarewa, gdzie przechowywane są niektóre spośród najcenniejszych taonga (skarbów).Nigdzie indziej nie można dowiedzieć się aż tyle o Nowej Zelandii w jednym miejscu. Kolekcja obejmuje różnorodne eksponaty i zapewnia przeżycie niezwykłych nowozelandzkich doświadczeń, począwszy od Marae, współczesnego maoryskiego miejsca spotkań, aż po Bush City, ekspozycję odtwarzającą elementy środowiska naturalnego. Można tu również uczestniczyć w wielkich odkryciach geograficznych i supernowoczesnych podróżach w czasie. W Wellington posiada swoją siedzibę pierwszy w Nowej Zelandii teatr profesjonalny – Downstage. Nieopodal znajduje się City Gallery, gdzie można podziwiać prace światowych i miejscowych artystów.

Również na obrzeżach centrum Wellington kryją się niektóre z najważniejszych atrakcji. Kilometr na południowy zachód zaczynają się wspaniałe tereny Botanic Gardens, wśród których wyróżnia się różany Lady Norwood Rose Garden. Kilometr na południe położony jest niezwykły rezerwat Karori Wildlife Sanctuary. Można tam zobaczyć albo przynajmniej usłyszeć ptaki kiwi, weka i morepork w ich naturalnym środowisku. W okolicach Wellington znajduje się wiele ośrodków , do których warto dotrzeć. Nieopodal leży Eastbourne. Trasa wzdłuż wybrzeża prowadzi stamtąd do Pencarrow Lighthouse, pierwszej w kraju stałej latarni morskiej, zbudowanej w 1859 r. Zamieszkała w niej wtedy samotnie Mary Jane Bennett, jedyna w Nowej Zelandii kobieta – latarnik.