Cuzco – stolica państwa Inków

Cuzco w peru Cuzco – piękne miasto, jedno z największych w Peru. Opisywany region znajduje się w południowej części kraju na wysokości 3300 metrów nad poziomem morza. Cuzco to jednocześnie stolica rejonu Cuzco (Peru posiada 24 regiony, które stanowią podział administracyjny). Obecnie liczba mieszkańców dawnej stolicy Inków wynosi ponad 370 tysięcy (ciągle rośnie). To trzeci pod względem wielkości wynik w Peru.

Cuzco to jedno z najstarszych miast Peru. Założone w XII wieku przez pierwszego władcę Inków – Manco Capacę. Zdobyte w 1533 roku przez króla Pizarro. Niestety podczas oblężenia w 1536 roku Cuzco zostało doszczętnie spalone. Hiszpanie odbudowali region dostosowując miasto do własnych potrzeb i wyobrażeń. Sam region Cuzco i jego stolica to nie tylko piękne zabytki, dawna historia Inków oraz fenomenalne pejzaże. To także trzęsienia Ziemi. Ostatnie zostało odnotowane w 1986 roku.

Dla osób, które znają język keczua Cuzco to nie tylko miasto. To słowo oznaczające pępek świata – dla Inków stolica, która dawniej była ich największym majestatem i najlepszym schronieniem. Mimo wielu wojen, konfliktów, pożarów i trzęsień Ziemi, w Cuzco zachowały się pozostałości Inków. Tu na podkreślenie zasługuje wielka twierdza, która została zbudowana niedaleko miasta. Zygzakowate mury są cechą charakterystyczną dla zabytku, który został stworzony z ogromnych bloków skalnych (największe ważą ponad 300 ton). Twierdza była schronieniem dla władcy Inków w XV wieku. Niestety, po oblężeniach przeciwko hiszpańskim wojskom w Peru została zniszczona, a jej pozostałości do dziś podziwiają turyści odwiedzający te rejony.

Innym zabytkiem są pozostałości Tambomachay, bloków skalnych niedaleko Cuzco, przez które ciągle płynie woda. Legendy głoszą, że woda ma właściwości lecznicze, a każdy, kto się jej napije zostaje uzdrowiony. To kolejny punkt podczas wypraw turystycznych (zwłaszcza dla ludzi, którzy wierzą w przesądy i legendy o uzdrawiających wodach).

W mieście Inków nie może zabraknąć świątyń. W samym Cuzco nie zachowała się żądna świątynia lub nawet żadna pozostałość z XII wieku, kiedy to Inkowie rządzili na tych rejonach. Jednak we wsi Cacha, niedaleko centrum miasta, turyści odnajdą namiastkę kultury Inków. Tam znajduje się świątynia Wirakoczy, która jednocześnie jest największą, zachowaną do dziś świątynią kultury Inków. Świątynia jako jedna z nielicznych na świecie została zbudowana na planie wielkiego prostokąta (100 x 27 metrów). W samej świątyni (która dostępna jest dla zwiedzających) spotkamy 4 nawy i wielki mur pośrodku. Wokół świątyni zostało zbudowane miasteczko dla kapłanów i przybyszy z odległych krain.

W Cuzco swój ślad pozostawili nie tylko Inkowie, ale także Hiszpanii, którzy zdążyli zbudować wiele kościołów i świątyń (różniących się od tych, które należały do Inków). Do największych możemy zaliczyć La Compania de Jesus z 1559 roku.

Turyści mogą podziwiać piękne widoki, wzgórza i starożytną, poniekąd zachowaną kulturę Inków okraszoną hiszpańskimi inkwizytorami.