Iquitos

Iquitos

Kolejne ciekawe miasto Peru. Jedno z największych (obecnie 4 na liście największych miast kraju). Iquitos umiejscowione jest w północno-wschodniej części państwa andyjskiego. Opisywana aglomeracja jest stolicą regionu Loreto i prowincji Maynas. Z czego słynie Iquitos? To jedyne takie miasto, które zaliczane jest do jednego z największych w danym kraju, do którego nie prowadzi żadna droga lądowa. Na próżno szukać autostrad lub nawet górskich ścieżek prowadzących do Iquitos. O kolei także możemy zapomnieć. Jak więc dostać się do Iquitos? Najpopularniejsza i w zasadzie jedyna droga wiedzie przez Amazonkę. Droga morska wykorzystywana jest w Peru przy wielu miastach. Do Iquitos można także dostać się drogą lotniczą (w mieście funkcjonuje lotnisko). Turyści głównie wybierają tą formę transportu. Tubylcy natomiast oswajają się z transportem morskim, który jest główną drogą transportową do miasta.

Przemysł bez drogi, kolei lub innych warunków transportowych? W Iquitos jest to możliwe. Turyści, którzy odbędą podróż do tego peruwiańskiego miasta przekonają się, że przemysł wcale nie musi korzystać z dróg lądowych. Iquitos słynie z przemysłu drzewnego i kauczukowego (to kauczuk jest głównym produktem eksportowym). Niektórzy nazywają region Iquitos stolicą kauczuku oraz przemysłu drzewnego, który w całym Peru rozwija się bardzo prężnie.

Historia tego miasta jest ściśle związana z jezuitami, którzy założyli osadę w 1750 roku. Na początku osada była domem dla jezuitów, którzy wyruszyli na misję. Z biegiem czasu osada rozrastała się i zdobyła prawa miejskie. Obecnie Iquitos to brama między cywilizacją i dżunglą. Sąd wyruszają najważniejsze ekspedycje turystyczne w głąb dżungli. Jest to jedyne miasto, które położone jest tak blisko Selvy (dżungli). Nie bierzemy pod uwagę plemion oraz małych osad, które osiedlają ciężkie tereny dżungli.

W Iquitos spotkamy dwa uniwersytety. Pierwszy z nich został założony w 1962 roku. Był to Universidad Nacional de la Amazonia Peruana. Kilka lat później powstał drugi, Universidad Particular de Iquitos.

Jak przystało na ośrodek przemysłowy – w Iquitos turyści znajdą wiele fabryk oraz manufaktur, które skupiają się na przemyśle drzewnym oraz na kauczuku. Łączność ze światem zapewnia port rzeczny, który należy do jednego z największych w Peru. Oprócz lotniska jest to jedyna droga, którą można wydostać się z miasta.

Turyści będący w Iquitos mogą podziwiać zaprojektowany przez Eiffela w 1887 roku żelazny dom. Z początku dom został skonstruowany w Europie. Jednak bogacz zajmujący się plantacją kauczuku postanowił kupić obiekt. Rozebrano żelazny do na części i przetransportowano do Iquitos, gdzie po dzień dzisiejszy raduje oczy i serca turystów.

Każdy turysta, który decyduje się na wyprawę do Selvy musi przejść przez Iquitos. To swoista brama miedzy dżunglą oraz cywilizacją, która mimo problemów z transportem oraz brakiem lądowego połączenia z innymi miastami radzi sobie doskonale. Iquitos żyje dzięki turystyce oraz kauczukowi. Przemysł drzewny także daje o sobie znać na każdym kroku.