Machu Picchu

Machu Picchu

Wypowiadając słowo Peru lub kraj andyjski, skupiając się tylko na Ameryce Południowej, wymieniając przy okazji pradawne miasta oraz kultury, na myśl automatycznie przychodzi pradawne i jedno z najsłynniejszych miast w Peru – Machu Picchu.

Osławiona nazwa kryje w sobie wiele ciekawostek. Machu Picchu otwiera się na turystów, którzy przemierzają setki kilometrów, aby zobaczyć, jak wygląda legendarny region. Peru to nie tylko Machu Picchu. Wiele podróży jednak zaczyna się właśnie od zwiedzania tego miasta i pozostałości kulturowych, które nadal zapierają dech w piersi.

W języku keczua Machu Picchu oznacza stary szczyt. Obecnie jest to jedno z najlepiej zachowanych miast historycznych w Peru. Położone blisko 112 kilometrów od Cuzco na wysokości blisko 2400 metrów nad poziomem morza. Przez Machu Picchu przepływa rzeka Urubamba.

Dlaczego Machu Picchu jest tak popularne? Wiele do powiedzenia ma historia, która daje wzmianki o starodawnym procesie budowy. Opisywany region powstał w XV wieku. Budowa trwała krótko, została przeprowadzona dzięki kompleksowym planom. Machu Picchu zasłynęło i nadal słynie z nietypowej kultury oraz świetnie zachowanych zabytków, które do dziś wprowadzają wielu historyków i fanatyków kultury Inków w zakłopotanie. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

Niestety w 1537 roku miasto zostało opuszczone z nieznanych nikomu przyczyn (prawdopodobnie zadecydowało położenie). Przez setki lat niewykorzystywane w żadnym celu. Ciekawostką jest sama nazwa. Na początku Machu Picchu wcale nie nosiło nazwy starego szczytu. Przyjęto inną nazwę o innym znaczeniu. Patallaqta to oryginalna nazwa obecnego Machu Picchu. W języku keczua Patallaqta oznacza schodek, stopień. Jest to nawiązanie do nietypowej budowy i położenia. Kompleks zabytków umieszczony jest obok siebie, ale na różnych wysokościach. Całe miasto przypomina schody, które rozpoczynają się na wysokości 2090 metrów nad poziomem morza, a kończą na wysokości ponad 2300 metrów nad poziomem morza.

Całe miasto zostało zbudowane z jasnego granitu, który nadał zabytkom niespotykanego nigdzie koloru. Z początku cywilizacja Inków kojarzona była z zupełnie inną peruwiańską miejscowością. Jednak Machu Picchu wyparło z tego prestiżowego stanowiska miejscowość Vilcabamba. Na pochwałę zasługuje nietypowe i jednocześnie godne podziwu budownictwo, które maksymalnie wykorzystały położenie. Wzgórzysty teren nie był dobrym podłożem pod przyszłe miasto. Wiele osób spekuluje, że z powodu niekorzystnego terenu Machu Picchu zostało w XVI opuszczone. Mury miasta zostały idealnie i w sposób naturalny połączone ze skałami. Dzięki takiemu położeniu Machu Picchu było idealnymi schronieniem i twierdzą nie do podbicia. Jednak opisywane miasto nie miało charakteru obronnego. Machu Picchu stanowiło i nadal stanowi centrum kultury Inków.

Każda wyprawa do Peru ociera o Machu Picchu, gdzie przewodnicy opowiadają o codziennym życiu dawnych mieszkańców oraz przestawiają zapierające dech w piersi zabytki oraz ikony dawnej kultury.