Azory

Azory w Portugalii

Portugalia przed wiekami stanowiła jedno z największych imperiów kolonialnych w historii ludzkości. Na przestrzeni lat większość z portugalskich posiadłości uzyskała już niepodległość, kraj ten jednak wciąż posiada kilka terytoriów zamorskich. Wśród nich znaleźć można Azory, archipelag wysp, położony na Oceanie Atlantyckim, na zachód od wybrzeży Europy.

Wszystkie z dziewięciu wysp tworzących archipelag zostały odkryte już w starożytności. Pomimo dużej odległości dzielącej je od Europy trafiały na nie kartagińskie oraz fenickie statki. W XV wieku, a więc w początkowym okresie wielkich odkryć geograficznych, Azory zajęte zostały przez Portugalczyków. Możliwe, że przed nimi dotarli tutaj również Arabowie, nikt jednak nie zdecydował się na trwałe ich skolonizowanie. Pod rządami Portugalii wyspy szybko zostały zaludnione imigrantami przybywającymi nie tylko z tego kraju, lecz z całej Europy. Archipelag prezentował się niezwykle atrakcyjnie dla każdego, kto chciał tutaj zamieszkać – łagodny, ciepły klimat oraz wynikające z niego możliwości rozwoju gospodarczego skutecznie kusiły wielu przybyszów z kontynentu. W kolejnych latach wyspy stały się dzięki temu bardzo ważne pod względem gospodarczym, niejednokrotnie jednak odgrywały istotną rolę w konfliktach zbrojnych. W czasie II wojny światowej korzystały z nich wojska aliantów, wykorzystując je głównie jak bazę lotniczą. Obecnie Azory są regionem autonomicznym Portugalii – statusem tym ich mieszkańcy cieszą się od 1976 roku.

Archipelag Azorów składa się z dziewięciu wysp. Największa z nich to Sao Miguel, na niej też znajduje się stolica całego regionu, Ponta Delgada. Inne większe wyspy to Pico i Terceira, zaś najmniejsza nosi nazwę Corvo. Jak większość tego typu miejsc na świecie, jest ono bardzo licznie odwiedzane przez turystów, którzy zapewniają utrzymanie wielu mieszkańcom wysp. Na tak dużą popularność Azorów wpływają nie tylko warunki przyrodnicze, ale także ciekawa historia oraz kultura, która wykształciła się tutaj przez setki lat, i która pod wieloma względami różni się od tej europejskiej.

Jak widać, Azory są niezwykle interesującym miejscem, w którym zadziwić nas mogą nie tylko piękne krajobrazy, lecz także stare miasteczka oraz sami ich mieszkańcy. Nie sposób więc nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że jest to niemal idealne miejsce na spędzenie wakacji.