Guimaraes

Guimaraes w Portugalii Guimaraes, miasto leżące w północnej części Portugalii jest jednym najważniejszych miejsc w tym kraju właściwie od samego początku jego istnienia. Także i dzisiaj stanowi ważne centrum kulturowe oraz cel podróży wielu turystów z całego świata.Miasto szerzej znane stało się w drugiej połowie IX wieku, chociaż niemal na pewno istniało już dużo wcześniej. W 868 roku stało się miejscem, w którym niejako narodziła się Portugalia – to tutaj ustanowiono po raz pierwszy niepodległość tego kraju, a samo Guimaraes stało się jego pierwszą stolicą. Przez dziesiątki lat było ono ważnym centrum religijnym i kulturowym, odgrywając znaczącą rolę w powolnej chrystianizacji terenów Półwyspu Iberyjskiego. Status stolicy utraciło w XII wieku na rzecz Coimbry, nadal jednak zachowało swoje znaczenie, dla wielu ludzi wciąż pozostając istotnym miejscem.

Guimaraes także i w dzisiejszych czasach jest miastem ważnym, zarówno pod względem gospodarczym i turystycznym, jak i kulturowym. Wśród jego najważniejszych zabytków znajdują się głównie kościoły i inne budowle pochodzące z okresu średniowiecza, kiedy to przeżywało ono swój największy rozkwit. Do najsłynniejszych tutejszych obiektów należy warowny zamek, pochodzący z X wieku. Służył on jako chrześcijańska twierdza w okresie walk z Muzułmanami, a w kolejnych latach także jako miejsce, w którym rezydowali portugalscy władcy. Największą popularnością cieszy się jednak zabytkowa, średniowieczna dzielnica. Obfituje ona głównie z stare kaplice i kościoły, jednak nie brak tutaj również zwykłych budynków. Jak przystało na siedzibę królów, miasto szczyci się również licznymi willami i pałacami, wśród których najbardziej znany to Paço dos Duques de Bragança, pochodzący z XV wieku. Działa tutaj również oddział portugalskiego uniwersytetu Minho.

Stare, zabytkowe uliczki, wiekowe budynki i inne imponujące atrakcje – wszystko to ma do zaoferowania Guimaraes, jedno z najpiękniejszych miast północnej Portugalii. Wszystko to sprawia, że czas przeznaczony na jego zwiedzanie z pewnością nie będzie stracony, a wrażenia wyniesione po takiej wycieczce niezapomniane.