Lizbona – stolica Portugalii

Lizbona w Portugalii Lizbona jest miastem liczącym ok. 600 tys. mieszkańców, położonym nad brzegami Oceanu Atlantyckiego. Jest również stolicą Portugalii, co niemal automatycznie sprawia, że turyści zwykle kierują się najpierw w jej stronę. Zazwyczaj nie żałują potem swej decyzji, gdyż Lizbona jest wyjątkowo pięknym miastem.

Nie jest do końca jasne, kiedy dokładnie powstała w tym miejscu Lizbona. Za czasów, kiedy nad tymi terenami panowali Rzymianie, prawdopodobnie istniała tutaj ludzka osada, być może nawet port. Miasto to zaczęło rozwijać się od ok. VIII w, kiedy to zajęte zostało przez arabskie plemiona pochodzące z terenów Afryki. Po kilku wiekach muzułmańskiego panowania, Chrześcijanie zaczęli stopniowo odzyskiwać tereny Półwyspu Iberyjskiego. Skutkiem tego było zdobycie Lizbony przez w 1147 r. przez wojska krzyżowców. Wkrótce potem ustanowiono tam biskupstwo. Znaczenie miasta wzrosła w roku 1255, kiedy to stała się stolicą Portugalii. W kolejnych latach miasto urosło do roli jednego z najważniejszych portów morskich Europy – to właśnie z niego często wypływały statki w poszukiwaniu nowych ziem i lądów. W okresie największej potęgi Portugalii jej stolica została znacznie rozbudowana i uświetniona wieloma wspaniałymi budowlami, z których wiele zachowane jest do dzisiaj. W XX w. w mieście miały miejsce aż dwie rewolucje, które znacznie wpłynęły na kształ polityczny całego kraju.

Wiele ze swojego piękna Lizbona zawdzięcza temu, że w przeciwieństwie do wielu innych miast Europejskich, nie była ona niszczona przez wrogie wojska w czasie działań wojennych. Niestety, jakby w zamian za to, to natura nie obeszła się z nią łagodnie. W XVI i XVIII w. miasto nawiedzane było przez potężne trzęsienia ziemii, które poczyniły bardzo duże szkody. Na szczęście jednak, większość zabytkowych budowli przetrwało lub zostało odbudowane, dzięki temu dzisiaj można je podziwiać. Jednym z najciekawszych obiektów w mieście jest Zamek św. Jerzego, ogromna budowla warowna pochodząca jeszcze z czasów, gdy panowali tutaj muzułmańscy Maurowie. Innym ważnym obiektem jest Pomnik Odkrywców, monument wystawiony na cześć żeglarzy, którzy z tego miasta rozpoczynali swoje słynne wyprawy, które często skutkowały nowymi odkryciami geograficznymi.

Lizbona, dzięki swojemu nadmorskiemu położeniu jest idealnym miejscem do spędzenia spokojnych, relaksujących wakacji. Tym bardziej, że jest to stolica, przez co to właśnie od niej najlepiej zacząć podróż po Portugalii