Madera (Madeira) – podstawowe informacje

madera wyspa Błękitny ocean, przepiękne plaże, palmy, słońce przez cały rok… taka jest właśnie Madera. Dzięki położeniu geograficznemu przez cały rok panują na niej przyjazne turystom warunki pogodowe. Średnia temperatura dzienna wynosi tam 22 stopnie! Niezależnie czy jest to maj czy listopad czy nawet styczeń – zawsze możesz opalać się na plaży czy wylegiwać się nad basenem. Warto wypróbować zresztą obydwóch metod nabrania żywszego koloru – plaże są naprawdę przepięknę a hotele na najwyższym poziomie. Madera od wielu lat przyciąga rzesze turystów, stąd bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura.

XV wiek był początkiem ekspansji kolonialnej krajów europejskich, zapoczątkowanej głównie przez Portugalię – kraj ten, oddzielony od reszty kontynentu silną i wielką Hiszpanią, zmuszony był do poszukiwania nowych terenów do zagospodarowania w innych częściach świata. W 1419 roku jedna z takich wypraw zupełnie przypadkowo, w wyniku sztormu, trafiła na te wyspy. Już w kolejnym roku Portugalczycy oficjalnie wzięli je w swoje posiadanie. W 1433 r. po raz pierwszy pojawiły się one na mapie Europy. Przez następne wieku pozostawały na uboczu, będąc znanym i lubianym miejscem odpoczynku dla wielu sławnych ludzi, zwłaszcza artystów. Na początku XIX wieku okupowane były przez Wielką Brytanię, co było wynikiem wojen napoleońskich. Na początku lat 30 XX wieku miejsce to odwiedził Józef Piłsudski.

W skład archipelagu wchodzą dwie główne wyspy: Madera oraz Porto Santo, a także kilka mniejszych, w tym Desertas i Selvagens. Łącznie zajmują powierzchnię 794 km2, z czego 741 km2 to sama Madera. Wyspy cieszą się sporą autonomią, siedziba tutejszych władz mieści się w mieście Funchal, znajdującym się właśnie na Maderze. Powstało ono w 1421 roku, czyli na samym początku okresu kolonizacji wysp. Znaleźć tutaj można kilka zabytkowych budowli, chociaż okoliczne plaże cieszą się zazwyczaj większą popularnością wśród turystów.

Miejsca takie jak ten archipelag zawsze będą chętnie odwiedzane przez ludzi z całego świata, ponieważ tylko oferują niepowtarzalny spokój i ciszę, oraz ucieczkę od codziennego życia. Wspaniały, ciepły klimat, piękne, piaszczyste plaże oraz czyste morze – tego typu rzeczy znaleźć można na archipelagu Madery, przez co wyspy te królują w ofertach wielu biur podróży.

Jednak nie tylko dla plaż czy wysokiej klasy hoteli warto na miejsce wypoczynku wybrać tą wyspę.  Rozległe zielone doliny, wszechobecne kolorowe kwiaty, wspaniałe lasy sąsiadujące z polami przypominającymi tarasy zdecydowanie zachęcają do bardziej aktywnego wypoczynku.  Dla miłośników golfa znajdą się również dwa pola golfowe.

Wyspa Madera tak naprawdę… nie jest wyspą tylko archipelagiem. Składa się z wysp Madery, Porto Santo i kilku mniejszych wysepek. Także jeżeli po jakimś czasie zapragniemy lekkiej zmiany miejsca pobytu czy też nabierzemy ochoty na dłuższą wycieczkę – nic nie stoi na przeszkodzie. Wybrać się można na przykład na przepiękną piaszczystą plażę na Porto Santo.

Na wyspie praktycznie przez cały rok panują świetne warunki pogodowe.

Średnie dzienne temperatury

MIESIĄC I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
DZIEŃ 22 22 24 25 26 27 28 28 27 25 23 22

Ciekawe miejsca:

Fajã da Ovelha – miasto skoncentrowane i wybudowane wokół malutkiej kaplicy. Malutkie, wąskie, senne alejki i szlaki przecinają krzyżowo miasteczko. Wokół typowe dla tej okolicy domy z pięknymi, kolorowymi ogrodami zaciekawiają i urzekają turystów. Część miasta znajduje się na skale. Tradycja mówi, że skała ta chroniona jest przez Świętego Amaro a co za tym idzie Fajã da Ovelha nie spadnie, zsunie się na Paúl do Mar leżące poniżej nad brzegiem morza.

Plaża Porto Santo

Wybierając się na tą wyspę możemy się poczuć trochę jak w zupełnie innym świecie – jest przeciwieństwem kolorowej tętniącej życiem Madery. Brak roślinności z nawiązką rekompensuje wspaniała, dziewięciokilometrowa piaszczysta plaża. Po wycieczce i opalaniu na plaży możemy zajrzeć do Muzeum urządzonym w miejscu w którym kiedyś mieszkał Krzysztof Kolumb.