Ponta do Pargo

Ponta do Pargo na maderze Ponta do Pargo – nazwa wynika z lokalizacji czyli ekstremalnie wysuniętego na zachód punktu brzegowego (Ponta) i z obfitości występowania w tym rejonie pewnego gatunku ryb zwanego „pargo” . Jest to zdecydowanie bardzo osobliwe miejsce emanujące szczególnym urokiem przez cały rok. Wyjątkowo ożywione podczas religijnych wydarzeń. Inne zdarzenie sprawiające, że to miejsce lśni jest Festiwal Jabłek (Festa do Pêro).

Porto Moniz – nazwa związana jest z osobą Francisco Moniz , który ożenił się z jedną z córek Gonçalves Zarco, który był jednym z najbardziej spektakularnych odkrywców północno – zachodniej części wyspy.

Bez wątpienia największą atrakcją Porto Moniz są naturalne baseny kąpielowe. Otoczone przez dziwaczne kamienie wulkaniczne płytkie baseny wypełnione są krystalicznie czystą wodą. To ulubione miejsce spotkań lokalnych mieszkańców. W Porto Moniz warta obejrzenia jest promenada łącząca baseny z molem. Charakteryzuje się dużą ilością zieleni, kilkoma fantastycznymi miejscami widokowymi i Centro de Ciência Viva czyli tzw. „Żyjące Centrum Naukowe”. Miejsce to zawiera pomieszczenie na wystawy czasowe, kafejkę internetową oraz audytorium na 150 miejsc. Ma za zadanie udostępniać narodowe i międzynarodowe wystawy poświęcone zagadnieniom naukowym. Porto Moniz jest też ważnym regionem pod względem uprawy winogron oraz rybołówstwa. W trakcie lata odbywa się tutaj także bardzo ważna wystawa bydła.

Turysta znajdzie w tym miasteczku kilkanaście naprawdę uroczych restauracji serwujących wspaniałe tradycyjne potrawy z owoców morza oraz inne lokalne przysmaki.