Porto w Portugalii

Porto w Portugalii Wielkie Porto, obszar leżący w północnej części Portugalii, charakteryzuje się wysokim stopniem uprzemysłowienia, co jest jego domeną już od czasów wielkiej rewolucji przemysłowej w XIX wieku. Jego stolica, miasto Porto, jest nie tylko jednym z najlepiej rozwiniętych pod tym względem miast w kraju, ale także miejscem, które co roku przyciąga do siebie mnóstwo turystów.

Dokładna data powstania miasta nie jest znana – wiadomo na pewno, że istniało ono już ok. V wieku, a prawdopodobnie założono je o wiele wcześniej, gdyż służyło jako ważny port morski już za czasów Rzymian. W VIII wieku, podobnie jak większość półwyspu Iberyjskiego, znalazło się ono w rękach muzułmańskich Maurów, z których zostało odbite przez Chrześcijan w 868 roku. Wkrótce też na części odzyskanych ziem utworzono nowe państwo – Portugalię, którego nazwa pochodzi właśnie od tego miasta.

Porto przez długi czas było ważnym ośrodkiem handlowym, na co korzystnie wpłynęło jego położenie. W związku z tym stało się również miejscem istotnym politycznie. Jednakże prawdziwie złote czasy dla miasta nastały w XVII wieku, kiedy to tutejsze wino zostało zauważone przez przybyszów z innych krajów, głównie za sprawą angielskich kupców. Od tego momentu trunek ten jest uważany za jedno z najlepszych win na świecie, a także stał się symbolem całego regionu.

Porto jest miastem o charakterystycznej dla swego kraju architekturze. Widać to w wielu zabytkach, wśród których jednym z najsłynniejszych jest kościół Igreja e Torre dos Clérigos, pochodzący z pierwszej połowy XVIII wieku. Typowy wystrój podziwiać można również na wielu zwyczajnych budynkach znajdujących się w starszych dzielnicach miasta. Najstarsza, średniowieczna część zabudować została nawet wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W mieście nie brakuje również obiektów charakterystycznych dla miejsca silnie uprzemysłowionego. Porto poszczycić się może jednym z najbardziej znanych mostów na świecie – Ponte Dom Luis I. Ciekawostką jest, że zaprojektował go Gustave Eiffel, twórca słynnej paryskiej wieży. Stworzył on również projekt mostu Maria Pia, drugiego równie znanego, choć już nieczynnego, obiektu tego typu.

Porto jest jednym z najbardziej znanych miejsc w całej Portugalii. Zdecydowanie warto je odwiedzić – nawet jeżeli nie dla jego ciekawej historii i zabytków, to dla wspaniałego, słynnego wina.