Tomar

Tomar w Portugalii

Tomar jest miastem położonym w środkowej Portugalii. Z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród wielu innych podobnych miejscowości. Okazuje się jednak, że znaleźć tutaj można kilka niezwykle cennych zabytków architektury, na czele ze słynnym kompleksem klasztornym, uważanym za jeden z najważniejszych miejsc kultu w całej Portugalii, a także za prawdziwy skarb architektury gotyckiej i renesansowej.

Dzieje miasta od samego początku związane są ze znajdującym się w nim klasztorem. W 1162 roku Templariusze stworzyli tutaj swoją siedzibę, wokół której szybko wyrosła ludzka osada. Klasztor ten szybko stał się dla owych rycerzy bardzo ważny, służąc nawet jako baza wypadowa w okresie odzyskiwania Półwyspu Iberyjskiego spod władzy Muzułmanów. W kolejnych wiekach, pomimo wielu zawirowań politycznych związanych z zakonem Templariuszy, klasztor stale się rozwijał, od XIII wieku będąc w posiadaniu Zakonu Rycerzy Chrystusa. Okres największego rozkwitu, zarówno dla miasta, jak i całego kraju, przypada na czasy wypraw kolonialnych, kiedy to Portugalia stała się jednym z najbogatszych państw świata. Wtedy też klasztor został znacznie rozbudowany i wzbogacony wieloma nowymi budynkami i ozdobami.

Obecnie Klasztor Zakonu Chrystusa jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Portugalii. Nie jest on jednak wszystkim, co miasto Tomar ma do zaoferowania. Bardzo znana jest tutejsza synagoga, pochodząca z XV wieku. Jej historia jest o tyle ciekawa, że już przed wiekami przestała służyć jako świątynia żydowska – pod koniec XV wieku rozpoczęły się prześladowania portugalskich Żydów, którzy ostatecznie zostali wypędzeni z kraju. Po tym wydarzeniu synagoga przez wiele lat była wykorzystywana do rozmaitych celów, by w końcu w XX wieku stać się muzeum poświęconym kulturze żydowskiej. Wśród innych ciekawych miejsc w mieście odnaleźć można również zabytkowy ratusz, a także wiele innych budynków o typowej dla tego kraju architekturze.

Tomar jest idealnym przykładem typowego portugalskiego miasta, w którym nie brak wielu pięknych, charakterystycznych budynków i zabytków. Słynny klasztor dodatkowo dopełnia jego charakter, czyniąc go jeszcze bardziej atrakcyjnym dla turystów.