Nitra i nitrzańskie katedry

Nitrzańskie katedry

Kielce, Zielona Góra i Suwałki to polskie miasta partnerskie słowackiej miejscowości – Nitry. Uważana jest ona – obok Bratysławy – za najstarszy gród na Słowacji.

Nitra położona jest na zachodzie państwa. To czwarte co do wielkości miasto kraju, które liczy ok. 87 tysięcy mieszkańców. Już z VII wieku pochodzą pierwsze wzmianki o tej miejscowości, która początkowo była stolicą państwa Nitrzańskiego.

Niewątpliwie, jest to bardzo piękne miasto, które było świadkiem wielu historycznych wydarzeń. Właśnie tu, w podziemiach katedry, znajdują się relikwie świętego Cyryla, a także pierwszego polskojęzycznego świętego – Andrzeja Świerada, oraz jednego z jego uczniów -św. Benedykta. Poza tym w Nitrze i jej okolicach, znajduje się wiele zamków i katedr. Przykładowo rzeka Nitra z trzech stron otacza wzgórze, na którym stoi katedra z pałacem biskupim. Zostały one wzniesione za czasów cesarza Leopolda I w latach 1673 – 1674. Ciekawostkę stanowi fakt, że sama katedra złożona jest z trzech oddzielnych budynków, a każdy z nich jest samodzielnym kościołem, położonym na innej wysokości wzgórza. Wchodząc głównym wejściem trafimy do najmłodszej części – zbudowanej w latach 1632 – 1642. Jest ona przyozdobiona dużą ilością czerwonego marmuru oraz freskami Gottloba Antonia Galiartiego. Charakterystyczne w tej świątyni jest to, że nie ma ona okien, jedyne światło dostaje się przez małe świetliki w kopule. Dzięki temu panuje tam szczególna atmosfera, którą dopełniają liczne postacie skoncentrowane wokół ołtarza, stworzone przez Johanna Perneggera w 1662 roku. Poniżej znajduje się dolny kościół, o którym sądzono, że jest najstarszą świątynią na ziemi słowackiej. Z dolnego kościoła szerokimi schodami docieramy do kościoła górnego. Został on wzniesiony jako budowla gotycka w latach 1333 -1335 w najwyższym punkcie tego wzgórza. Kolumny dolnego kościoła zostały wykorzystane podczas budowy górnego kościoła. Obie świątynie są połączone wspólną ścianą. Katedra w Nitrze jest zarówno pięknym, znanym zabytkiem, ale również cenionym nie tylko na Słowacji, ośrodkiem kultu religii chrześcijańskiej.

We wsi Nitrianskie Hrnarciovce, która jest przyłączona do Nitry, znajduje się piękny pałac, znany przede wszystkim z otaczających go ogrodów. Właśnie on jest miejscem najchętniej odwiedzanym przez osoby uwielbiające odpoczywać na świeżym powietrzu. Na południe od Nitry, po przejechaniu około 30 kilometrów, docieramy do wsi Diakovce. Znana jest ze słynnej trójnawowej bazyliki z wieżami pochodzącymi z 1228 roku. Kościół był przebudowany w latach 1872 – 1875, w tym okresie prawie dwukrotnie zwiększył swoją powierzchnię