Lublana – stolica Słowenii

Lublana w słowenii

Lublana to największe miasto w Słowenii będące zarazem stolicą tego kraju. Miasto leży nad wyjątkową rzeką Lublanicą, która charakteryzuje się dużą czystością. To piękne miasto położone jest w samym centrum małego państwa. Co roku Lublana dzięki licznym atrakcjom ściąga do Słowenii wielu turystów z dosłownie całej Europy.

W Lublanie jest wiele miejsc wartych zobaczenia. Historia tego miasta jest bardzo bogata, bowiem już 2000 lat przed naszą erą na tych terenach powstawały domostwa. Rekonstrukcje można oglądać w muzeum, które mieści się właśnie w stolicy. Na ulicach miasta widać wiele pięknych zabytków, które zostały odrestaurowane.

Miasto to prawdziwe centrum kulturowe Słowenii. Każda epoka miała swoich przedstawicieli pochodzących z Lublany. Nic więc dziwnego w tym, że w muzeach możemy podziwiać prawdziwe dzieła sztuki.

Kończąc ten artykuł nadmienię, że stolica Słowenii mieści się na 275 kilometrach kwadratowych. Miasto to jest bardzo ciepłe o czym świadczyć może najwyższa zarejestrowana temperatura – 38 stopni. Oczywiście są także okresy prawdziwej zimy, a mianowicie styczeń i luty. Lublanę zamieszkuje około 255 tysięcy osób (według danych z 2005 roku).