Bazylea

Bazylea w Szwajcarii

Bazylea jest wielkim portem śródlądowym nad Renem. Jej wyróżnikiem jest Obelisk na Trzech Granicach, który zaznacza trzy spotykające się tutaj granice: francuską, niemiecką i szwajcarską. Co ciekawe jednak, miasteczko z charakteru przypomina bardziej typową włoską miejscowość. Pełno tu bowiem uroczych kawiarenek i wszędobylskich skuterów…

Miejscowość powstała najprawdopodobniej w V w. p.n.e. Pierwsze wzmianki o Bazylei pojawiają się w połowie IV wieku. Nieco później znalazła się we władaniu Franków. Na początku XI wieku weszła w skład państwa germańskiego; dopiero w 1501 r. przyłączyła się do Związku Szwajcarskiego. Lata świetności Bazylei przypadły na XV – XVI wiek, wtedy to powstał m.in. tutejszy uniwersytet, najstarszy w Szwajcarii. W tym też okresie miasto było jednym z ważniejszych ośrodków odrodzenia i reformacji. W błyskawicznym tempie rozwijało się tu drukarstwo. W latach 1869 i 1912 miasto stało się miejscem kongresów I i II Międzynarodówki. Współczesna Bazylea jest ważnym ośrodkiem przemysłu chemicznego (głównie farmaceutycznego), maszynowego, poligraficznego, spożywczego i włókienniczego. Jest też ważnym punktem handlowymi, finansowym i turystycznym. Stanowi ważny węzeł komunikacyjny, gdyż przez miasto przebiegają drogi łączące Włochy i Niemcy; na północ od miasta biegną dwie autostrady: francuska w kierunku Strasburga i niemiecka do Frankfurtu nad Menem oraz Fryburga Bryzgowijskiego. Po południowej stronie miasta rozciąga się autostrada w kierunku Delémont, a na wschodzie biegnieautostrada w kierunku Zurychu. Oczywiście z miasta wychodzą drogi w głąb Szwajcarii, Francji i Niemiec. Ciekawostkę stanowi fakt, iż pomimo wielu dogodnych połączeń, Stare Miasto i Most Środkowy są całkowicie wyłączone z ruchu samochodowego. Można się tam dostać jedynie tramwajem lub pieszo. Innym interesującym rozwiązaniem jest port lotniczy Bazylea – Miluza – Fryburg, który znajduje się na terytorium… Francji. Jest to jedyne lotnisko dwunarodowe na świecie (korzysta też z niego niemiecki Fryburg Bryzgowijski). Między szwajcarską Bazyleą a lotniskiem we Francji przebiega droga eksterytorialna.

Bazylea słynie także z cennych zabytków. Najpopularniejsze jest Stare Miasto, które odznacza się zabytkowym układem urbanistycznym. Interesująca jest katedra na Wzgórzu Klasztornym, która powstała z rozkazu cesarza Henryka II i cesarzowej Kundegundy w 1019 r. Zbudowano ją z czerwonego piaskowca; stanowi też przykład sztuki romańskiej i gotyckiej. Spośród wielu innych świątyń, na uwagę zasługuje również halowy, gotycki kościół św. Leonarda oraz klasztor kartuzów z XVI wieku.

Jeśli zaś chodzi o inne zabytki, to warto zobaczyć domy z XVI i XVIII wieku, które mają polichromowane fasady. Z nowszych budowli należy zwrócić uwagę na biurowce, które projektowali architekci o międzynarodowej sławie oraz wieżę, która jest najwyższym budynkiem w Szwajcarii.

Wśród turystów szczególną popularnością cieszy się karnawał w Bazylei, który trwa 72 godziny. Jego cechą charakterystyczną są pochody uliczne, podczas których wyłącza się światła, a zapala jedynie lampiony. Niewskazane jest nawet robienie zdjęć aparatem z lampą błyskową.