Davos

Davos w Szwajcarii

Jeden z publicystów brytyjskich stwierdził niedawno w prestiżowym „Guardianie”, że jeśli chce się na świat spojrzeć z dystansu, to najlepszy widok jest z księżyca, a zaraz po nim z Davos. W jaki sposób te szwajcarskie miasto zasłużyło sobie na taką opinię? Istnieją dwa główne powody: jeden z nich wiąże się ze znakomitymi warunkami do uprawiania narciarstwa, a drugi ze Światowym Forum Ekonomicznym, podczas którego do Davos zjeżdżają światowi liderzy, najważniejsi biznesmeni, politycy, prezydenci i premierzy wielu krajów.

Zacznijmy jednak od tego, że miasto znajduje się we wschodniej Szwajcarii w kantonie Gryzonia. Leży w Alpach Retyckich na wysokości 1560 m n.p.m. (najwyżej położone miasto w Europie), nad malowniczo usytuowaną rzeką Landwasser. Dzięki swojemu położeniu,ukształtowaniu powierzchni oraz klimatowi zapewniającemu śnieg od listopada do końca kwietnia, Davos i okolice uchodzą za jeden z największych terenów sportów zimowych na Starym Kontynencie. Miłośnicy narciarstwa mogą skorzystać z szerokiego wachlarza możliwości. Chętni mają do dyspozycji liczne szlaki narciarskie i snowboardowe, kliki monsterpipe, fun parki oraz zimowe przedszkola dla najmłodszych. Na uwagę zasługują też obiekty, które zostały dodatkowo oświetlone, dzięki czemu można z nich znacznie dłużej korzystać.

Do dyspozycji turystów i narciarzy oddano również ponad 110 km tras biegowych, wiele dorożek zabierających na przejażdżki i kuligi, o wyciągach i kolejkach górskich nie wspominając. Wystarczy tylko stwierdzić, że w Davos na wysokości pomiędzy 1124 m i 2844 m n.p.m. przygotowano ponad 300 km szlaków narciarskich oraz ponad 50 urządzeń transportowych, które w sumie w ciągu jednej godziny przewożą 60.000 osób.

Wśród narciarzy pokutuje opinia, że najtrudniejszymi terenami są: Davos – Klosters, Jakobshorn, Parsenn/Gotschna, Pischa, Rinerhorn. Najdłuższy zjazd odnotowuje się na trasie Weissfluh – Kublis. Na 12 – kilometrowym szlaku istniej ponad 1034 m różnicy poziomów. Z kolei za najtrudniejszą trasę uważa się północny zjazd z Jokobshornu, Gipfel Nord i Brand. Jeśli zaś chodzi o oświetlony stok, to znajduje się na Jakobshornie przy wyciągu Bolgen.

Ceny w Davos nie należą co prawda do najniższych, ale bez wątpienia zrekompensują to malownicze widoki, liczne atrakcje narciarskie oraz… miejscowe uzdrowisko. Davos bowiem jest uzdrowiskiem klimatycznym, które specjalizuje się w leczeniu chorób płucnych i górnych dróg oddechowych.

Poza tym, jak już wspomnieliśmy, odbywa się tutaj również Światowe Forum Ekonomiczne, które gromadzi samą śmietankę uznanych osobistości. Zapadają tu niezwykle istotne kwestie dotyczące globalnej gospodarki, dyskutowane są także problemy, które dotykają wszystkich mieszkańców naszego globu. Na szczyt przyjeżdżają zwykle najważniejsi przedsiębiorcy i przywódcy z całego świata.