Festiwale i targi w Genewie

festiwal geneva

Spośród wielu zabytków i ośrodków administracyjnych, Genewa wyróżnia się także ilością rozmaitych festiwali i targów. Niektóre z nich mają rangę europejską lub międzynarodową, inne zaś upamiętniają wydarzenia lokalne. Bez względu jednak na ich wartość, wszystkie gromadzą tłumy mieszkańców i przyjezdnych z całego świata.

Nie da się ukryć, że ludność Genewy chętnie uczestniczy w licznych festiwalach i targach. Jednym z najwcześniejszych jest Międzynarodowy Salon Samochodowy, który odbywa się na początku marca. Przyciąga on znanych producentów i fanów motoryzacji. Każdy chce tu być i się pokazać. Zwłaszcza, że podczas Salonu bardzo często odbywają się premierowe pokazy samochodów, które dopiero wejdą do produkcji. W dodatku można też zapoznać się z ofertą konkurencji, porównać osiągi oraz podziwiać prototypy aut, które dopiero w przyszłości zawładną masową wyobraźnią kierowców.

O tym jak ważna jest obecność na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Genewie świadczy tegoroczna liczba uczestników. W marcu 2008 r. pojawiło się aż 260 wystawców – było więc co podziwiać…

Kolejną okazję do świętowania stwarza 1 czerwca, który co prawda jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Dziecka, ale w Genewie oznacza dodatkowo rocznicę przyłączenia do Konfederacji Szwajcarskiej. Kilka dni później odbywa się zlot jachtów, które wspólnie wypływają na Jezioro Genewskie. Parada jachtów stanowi dodatkową atrakcję dla obchodzonego przez tydzień Święta Róż.

Niespełna dwa miesiące później ma miejsce parada łodzi udekorowanych kwiatami. Ich zwieńczeniem jest pokaz sztucznych ogni, który jednocześnie otwiera Festiwal Genewski. W jego trakcie, swój bogaty dorobek prezentują miejscowe teatry, zespoły muzyczne i grupy mimów. Kolejnym pretekstem do świętowania są targi Palexpo oraz widowisko, które prezentują najlepsi, europejscy jeźdźcy konni.

Tym sposobem dobrnęliśmy do grudniowego święta Escalade, które jest uznawane przez mieszkańców Genewy za najważniejsze wydarzenie w ciągu roku. Zostało ono ustanowione na pamiątkę obrony miasta przed wojskami księcia sabaudzkiego Karola Emanuela I Wielkiego (doszło do tego w 1602 r.). Legenda głosi, że jedna z gospodyń wylała na głowę żołnierza wspinającego się po murach obronnych, garnek gorącej zupy. W rocznicę tego wydarzenia najmłodszy uczestnik zabawy roztrzaskuje czekoladowy kociołek, którego skorupki muszą zjeść wszyscy obecni. W trakcie Escalade w mieście odbywają się liczne pochody w strojach z tamtej epoki, a na placu przed katedrą palone jest ogromne ognisko.

Ostatnim pretekstem do wspólnej zabawy jest noc sylwestrowa, kiedy to mieszkańcy Genewy obchodzą rocznicę opuszczenia miasta przez wojska napoleońskie.

Co ciekawe, jedynym świętem, które jest obchodzone jednocześnie przez wszystkich Szwajcarów w całym kraju, jest święto niepodległości